Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Yardley

Yardley jest dzielnicą położoną na wschód od centrum Birmingham. Jest to również rada okręgu, zarządzana przez własną komisję dzielnicową.

Główny obszar handlowy na Yardley jest nazwany Yew Tree, na pamiątkę drzewa, które pierwotnie stało na południe od ronda, a następnie podczas prac remontowych zostało przeniesione na skrzyżowanie ronda w centrum Yardley.

Yardley zostało wymienione w Domesday Book już w 972 roku pod nazwą „Gyrdleah”. Wieś Yardley, historycznie należała do Worcestershire, stała się samodzielną parafią w 1894, a w 1911 roku została przydzielona do Birmingham. Wcześniej Yardley obejmowało obszary zwane Stechford i Green Hall. Obecnie dzielnica jest podzielona na Yardley i South Yardley.

Na ówczesnych ziemiach Yardley stał okazały dwór, który był własnością rodziny królewskiej aż, do 1626, kiedy to został kupiony przez Richarda Grevis’a z Moseley Hall. Jego potomek sprzedał go w 1759 roku na spłatę długów. W 1766 roku, John Taylor, jeden z założycieli Lloyds Bank, odkupił dwór oraz część ziemi przynależącej do dworu.

Decydujące zmiany dla tego rejonu przyniósł rok 1911, kiedy to powiat Yardley został połączony z Birmingham. Nastąpiło wiele przemian gospodarczych oraz ogromny wzrost populacji. Rozpoczęto budowę domów i mieszkań, nastąpił wielki rozwój przemysłu. Pojawiły się tramwaje elektryczne, a następnie trolejbusy, kina, restauracje i puby.

W latach 1960-1967 prace poszerzenia drogi spowodowały zniknięcie wielu zielonych miejsc oraz kilku cieszących się ogromną sławą pubów Swan.

User reviews

There are no user reviews for this listing.

To write a review please register or log in.