Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Edgbaston

Edgbaston ma reputację jednej z najbogatszych dzielnic w Birmingham. W XIX wieku, obszar ten był pod kontrolą rodziny Calthorpe Gough, która nie zgadzała się na budowę fabryk i magazynów w tym rejonie. Pomimo, że centralna i południowa części dzielnicy pozostaje pozornie zamożna, są obszary, gdzie znajdują się mieszkania socjalne oraz domy podzielone na mieszkania i wynajmowane lokatorom.

Nazwa  Edgbaston  powstała od  „wsi, którą zarządzał człowiek zwany Ecgbald”. W 1801 roku Edgbaston liczyło około 1000 mieszkańców.  W 1841 r., liczba wzrosła do 16500 w związku z osiedlaniem się bogatych przemysłowców. 1850 roku wybudowano tam około 29 dróg.

Na Edgbaston osiedliło się wiele grup mniejszości etnicznej. Przeważają biali Brytyjczycy, ale duży odsetek stanowi również grupa etniczna British Asian. W okolicach Hagley Road i Gillott Road znajduje się wiele domów przerobionych na mieszkania i w większości są one okupowane przez emigrantów ze Wschodniej Europy. W ostatnich kilku latach osiedliło się tam również wielu Polaków.

Wzdłuż ulicy Hagley Road znajduje się wiele hoteli oraz restauracji. Największym pracodawcą w okolicy jest Heart of Birmingham Primary Care Trust, zatrudnia 10.000 osób. W okolicy znajduje się światowej klasy kort tenisowy Edgbaston Priory Club. Odbywają się tam, co roku (od 1982) zawody DFS Classic i skupiają najlepsze zawodniczki z całego świata. Znajduje się tam również klub golfowy oraz  Edgbaston - Warwickshire County Cricket Club. Na Edgbaston jest oddział University of Birmingham, z siedzibą Birmingham Medical School od 1825 roku. W 1971 roku w Pebble Mill otwarto studia telewizyjne BBC, które były używane przez 33 lata, aż do zamknięcia w październiku 2004r.

Edgbaston Reservoir, dawniej znany, jako Rotton Park Reservoir jest jednym z wielu miejsc rekreacyjnych mieszkańców. Na Edgbaston znajdują się również dwa inne publiczne ogrody: Birmingham Botanical Gardens i mniej znany University of Birmingham Winterbourne Botanic Garden, a obok ogrodów uniwersyteckich znajduje się Edgbaston Pool.

Kościół Birmingham Oratory na Hagley Road, został zbudowany w 1907 roku w barokowym stylu, jako pomnik Johna Henrego Newmana, który założył angielski Oratorium. Znajdują się tam również kościoły: St Augustine's Church , St Germain's Church, St  George's Church i St  Bartholomew's Church, oraz Birmingham Central Synagogue zbudowana w 1961 roku.

Podczas swych młodzieńczych lat, na Edgbaston, mieszkał JRR Tolkien, podobno dwie wieże Perrott's Folly i Waterworks Tower były inspiracją do powieści The Lord of the Rings. 
Na Edgbaston urodził się i mieszkał również perkusista Pink Floyd Nick Mason.

User reviews

Average user rating from: 1 user(s)

To write a review please register or log in.
Overall rating: 
 
4.0
Bezpieczeństwo:
 
5.0   (1)
Czystość:
 
5.0   (1)
Lokalizacja:
 
4.0   (1)
Usługi i handel:
 
3.0   (1)
Komunikacja:
 
3.0   (1)
Parki i rekreacja:
 
4.0   (1)
 
 

Fajna dzielnica

Overall rating: 
 
4.0
Bezpieczeństwo:
 
5.0
Czystość:
 
5.0
Lokalizacja:
 
4.0
Usługi i handel:
 
3.0
Komunikacja:
 
3.0
Parki i rekreacja:
 
4.0
Was this review helpful to you?
Yes No
Reviewed by Szymm
April 04, 2014
Top 100 Reviewer
View all my reviews
Report this review
 
3 of 4 people found the following review helpful

Fajna, spokojna, bezpieczna okolica.