Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Selly Oak

Selly Oak to dzielnica w południowo-zachodniej części Birmingham. Selly Oak było wcześniej nazywane Escelie. Wyraz Selly pochodzi od "scelf-lei" lub” shelf-meadow”, tłumaczone, jako pastwisko lub łąka. Słowo Oak pochodzi od drzewa dębu, które niegdyś rosło na skrzyżowaniu Bristol Road i Oak Tree Lane / Harborne Lane. Jest to centralne miejsce dzielnicy, powszechnie bardzo znane. Drzewo zostało ścięte w 1909 roku ze względu na bezpieczeństwo pobliskich domów. Nazwa może też pochodzić od imienia wiedźmy „Sarah” lub „Sally”, która kiedyś mieszkała w domu nieopodal dębu.

W marcu 1985 roku posadzono nowy ”Sally Oak” dąb w północnej części Bristol Road oraz kolejny w październiku 2000 roku, w Bentella's Corner.

Budowa Worcester i Birmingham Canal miała znaczący wpływ na Selly Oak. Prace rozpoczęły się w Gas Street Basin w 1792 roku, kanał był drogą dostawczą dla węgla, produktów przemysłowych, zbóż i materiałów budowlanych do Birmingham. Od 1830r. dostarczano również sól z Droitwich a od początku XX wieku fabryka Cadbury w Bournville przewoziła surowce do wyrobu czekolady.

W 1798 roku otwarto Kanał Dudley nr 2, aby rozładować ruch drogi z kanału nr 1 z Dudley Canal do Worcester i Selly Oak. Stał się on ważną drogą komunikacji na długodystansowych trasach między Black Country a południem kraju. Kanał został zamknięty z powodu zawalenia się dachu w Lapal Tunnel w roku 1917 a jego remont okazał się zbyt kosztowny.

Przez większą cześć XX wieku przez Selly Oak przebiegały prace budowlane przy rozbudowie drogi Bristol Road (A38). Rozebrano wiele historycznych budynków, które stały wokół Bristol Road. Rozbudowa drogi trwa do dnia dzisiejszego i kolejne 1.5 km odcinka drogi zostanie otwarte w 2011 roku i będzie przebiegać przez Selly Oak i Bournbrook.

Mniejszość etniczna mieszkańców Selly Oak wynosi 15, 9%. Ze względu na bliskość Uniwersytetu Birmingham dzielnice tą zamieszkuje wielu studentów.

User reviews

Average user rating from: 1 user(s)

To write a review please register or log in.
Overall rating: 
 
4.2
Bezpieczeństwo:
 
4.0   (1)
Czystość:
 
4.0   (1)
Lokalizacja:
 
5.0   (1)
Usługi i handel:
 
4.0   (1)
Komunikacja:
 
4.0   (1)
Parki i rekreacja:
 
4.0   (1)
 
 

Spokojna dzielnica

Overall rating: 
 
4.2
Bezpieczeństwo:
 
4.0
Czystość:
 
4.0
Lokalizacja:
 
5.0
Usługi i handel:
 
4.0
Komunikacja:
 
4.0
Parki i rekreacja:
 
4.0
Was this review helpful to you?
Yes No
Reviewed by Dorot86
January 01, 2013
Top 50 Reviewer
View all my reviews
Report this review
 
3 of 3 people found the following review helpful

Spokojna dzielnica wszystko jest blisko bardzo duza ilosc studentow mieszka sie super ale jeden minus mieszkania sa bardzo drogie od 600f do 800f maly domek dla 4 osob.