Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Smethwick

Pierwotnie teren ten należał do Urban District, w 1894 roku, jako gmina miejska włączony został do hrabstwa Staffordshire. W 1907 roku stał się County Borough. W 1966 roku został połączony z dzielnicami Oldbury i Rowley Regis, tworząc nową County Borough of Warley. Ta z kolei wraz z West Bromwich w 1974 roku utworzyła Metropolitan Borough of Sandwell. 

Nazwę Smethwick odnotowano w książce Domesday jako Smedeuuich, interpretowaną, jako „osada na równej ziemi ". 

Najstarszym budynkiem w Smethwick jest stary kościół, który stoi na rogu Church Road i The Uplands. Został wybudowany w 1732 r., pierwotnie znany, jako "Kaplica Parkes" na cześć Pani Dorothy Parkes, która przekazała pieniądze na kościół i na miejscową szkołę. Smethwick rozwijał się bardzo prężnie. W XVIII wieku wybudowano linie kanału, dzięki której przewożono węgiel i wiele towarów pomiędzy Black Country i Birmingham.

Matthew Boulton i James Watt otworzyli odlewnie Soho Foundry, a w 1802 roku William Murdoch wynalazł oświetlenie gazowe, które zostało zainstalowane w odlewni. Na Smethwick powstawało coraz więcej fabryk, fabryka śrub, wagonów kolejowych, metali, firma Phillips Cycles , niegdyś jeden z największych producentów rowerów na świecie czy fabryka siodełek rowerowych Brooks Saddles.  Mitchells & Butlers otworzył browar na Cape Hill w 1879 roku. Jednakże, po spadku sprzedaży i przychodów, amerykański właścicieli Coors zamknął browar w dniu 6 grudnia 2002 roku. Dwa lata później budynki zostały rozebrane i na ich miejsce powstały osiedla domków.

Po II wojnie światowej, Smethwick przyciągnął dużą liczbę imigrantów z krajów Wspólnoty Brytyjskiej, największą grupą etniczną byli Sikhowie z Pendżabu w Indiach.  Mniejszości etniczne były początkowo bardzo niepopularne wśród białej brytyjskiej ludności Smethwick. Podczas wyborów powszechnych w 1964 roku można było usłyszeć typowo rasistowskie hasła: „Głosuj na partie pracy, jeśli chcesz mieć sąsiada czarnucha”. 12 lutego 1965 r., czarnoskóry działacz ze Stanów Zjednoczonych, Malcolm X, złożył wizytę w tym regionie, aby przeciwdziałać rasizmowi. Jego kontrowersyjna wypowiedź ukazała się w prasie: „Przyszedłem tutaj, ponieważ jestem zaniepokojony doniesieniami, że kolorowi ludzie w Smethwick są źle traktowani. Słyszałem, że są traktowani jak Żydzi pod rządami Hitlera. Nie będę czekać, aż faszystowski element w Smethwick wybuduje komory gazowe”.  Obecnie Smethwick jest zamieszkiwane przez wiele mniejszości etnicznych w tym również Polaków.

W 1960 roku w zachodniej części Smethwick wybudowano duże osiedle "Galton Village" Wyglądało ono jak betonowe więzienie, lokalni mieszkańcy nazywali je „dżunglą betonu”. Osiedle szybko stało się niepopularne i w 1990 roku zostało przebudowane na nowoczesne budynki. Na Smethwick znajduje się wiele domów w zabudowie szeregowej z czerwonej cegły z przełomu wieku XX.

User reviews

Average user rating from: 1 user(s)

To write a review please register or log in.
Overall rating: 
 
3.3
Bezpieczeństwo:
 
4.0   (1)
Czystość:
 
2.0   (1)
Lokalizacja:
 
3.0   (1)
Usługi i handel:
 
4.0   (1)
Komunikacja:
 
4.0   (1)
Parki i rekreacja:
 
3.0   (1)
 
 

Zycie na Smethwick

Overall rating: 
 
3.3
Bezpieczeństwo:
 
4.0
Czystość:
 
2.0
Lokalizacja:
 
3.0
Usługi i handel:
 
4.0
Komunikacja:
 
4.0
Parki i rekreacja:
 
3.0
Was this review helpful to you?
Yes No
Reviewed by andrez
February 08, 2014
Top 100 Reviewer
View all my reviews
Report this review
 
1 of 2 people found the following review helpful

Jest to jedna z bardziej kolorowych dzielnic,biali sa tu w mniejszosci,jednak zyjaca swoim zyciem ,jesli poruszasz sie pojazdem nie czujesz roznicy.Handel i komunikacja na dobrym zorganizowanym poziomie,przyjazny polski sklep Stokrotka