Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Miliony pracowników w Wielkiej Brytanii otrzymają realne podwyżki. Rząd zapowiada koniec zamrażania progów podatkowych

Podczas prezentacji budżetu na rok 2024, kanclerz Rachel Reeves ogłosiła, że po kilku latach zamrożenia progów podatkowych w końcu nastąpi ich odblokowanie.

Decyzja ta dotyczy zarówno progów dla podatku dochodowego, jak i ubezpieczenia społecznego, co w praktyce pozwoli milionom pracowników zatrzymać większą część swoich zarobków.


Od 2028 roku rząd planuje przywrócić coroczne dostosowania do inflacji, co zmniejszy presję finansową na osoby o niższych i średnich dochodach.

Zmiany te są wynikiem rosnącej liczby osób, które z powodu inflacji znalazły się w wyższych przedziałach podatkowych, nie odczuwając realnego wzrostu wynagrodzeń.

Podatek dochodowy – koniec zamrożenia progów i co to oznacza?

Dotychczas zamrożenie progów dla podatku dochodowego oznaczało, że więcej osób przechodziło do wyższych przedziałów podatkowych, nawet przy minimalnych wzrostach wynagrodzeń.

Mechanizm ten, określany jako „fiskalny poślizg”, pozwalał rządowi na zwiększenie wpływów podatkowych bez formalnego podnoszenia stawek.

Oto obecne zasady i stawki, które obowiązują przed zmianami:

  • Kwota wolna od podatku dochodowego: £12,570 – do tego poziomu dochodów nie ma obowiązku płacenia podatku.
  • Podstawowa stawka podatkowa (20%): obowiązuje dla dochodów od £12,570 do £50,270.
  • Wyższa stawka podatkowa (40%): obowiązuje dla dochodów od £50,271 do £150,000.
  • Dodatkowa stawka podatkowa (45%): naliczana na kwoty powyżej £150,000.
W praktyce oznacza to, że osoby zarabiające nieco ponad £12,570 zaczynają płacić podatek dochodowy, a ci, którzy zarabiają powyżej £50,270, są zobowiązani do odprowadzania podatku na poziomie 40%.

Po zakończeniu zamrożenia, od 2028 roku, progi te będą co roku dostosowywane do inflacji, co pozwoli obywatelom unikać przechodzenia na wyższe stawki.

Zamrożenie jako „ukryty podatek” – konsekwencje dla pracowników

Wprowadzone w 2021 roku zamrożenie progów podatkowych było szeroko krytykowane jako „ukryty podatek”.

Z powodu inflacji, dochody nominalne pracowników rosły, a oni sami automatycznie przechodzili do wyższych przedziałów podatkowych, mimo że realnie ich wynagrodzenia nie zmieniały się znacząco.

Na przykład osoby zarabiające pomiędzy £20,000 a £35,000 rocznie mogłyby tracić do £366 rocznie, gdyby zamrożenie przedłużono do 2030 roku, natomiast osoby z dochodem około £60,000 traciłyby nawet £1,099 rocznie.


Nowe zasady dla ubezpieczenia społecznego – co zmieni się po 2028 roku?

Oprócz progów dla podatku dochodowego zamrożone zostały również progi dla ubezpieczenia społecznego (National Insurance).

Obecnie ubezpieczenie społeczne zaczyna się od poziomu dochodów w wysokości £12,570 rocznie.

Pracownicy odprowadzają 8% od zarobków w zakresie £242-£967 tygodniowo, a zarobki powyżej tej kwoty opodatkowane są na poziomie 2%.


Rachel Reeves zapowiedziała, że wprowadzenie dostosowań do inflacji także dla progów ubezpieczenia społecznego sprawi, iż pracownicy będą mogli zatrzymać więcej dochodu.

Steven Cameron, dyrektor ds. emerytur w firmie Aegon, zauważył, że obecne zamrożenie progów doprowadziło do sytuacji, w której między 2022 a 2028 rokiem aż 4 miliony dodatkowych osób zaczęły płacić podatek dochodowy, 3 miliony weszły na wyższą stawkę, a 400,000 płaciło najwyższe stawki.

Zobacz też:


Przywrócenie mechanizmu dostosowania do inflacji pozwoli zapobiec takiej sytuacji w przyszłości.

Czy nowe progi podatkowe pomogą złagodzić presję inflacyjną?

Przywrócenie mechanizmu wzrostu progów podatkowych zgodnie z inflacją to pozytywny sygnał dla milionów pracowników, jednak do 2028 roku rząd nadal będzie korzystał z obecnego systemu zamrożonych progów.

Skutkiem tego w nadchodzących latach pracownicy będą nadal odczuwali presję fiskalną, choć w 2028 roku sytuacja ma się poprawić.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Podatek drogowy dla samochodów spalinowych w UK wzrośnie o minimum 100 GBP – co to oznacza dla kierowców?
 Czytaj następny artykuł:
Ambasada w Wielkiej Brytanii wydaje ważny komunikat dotyczący polskich paszportów