Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Najstarszy zespół polskiego tańca ludowego w południowym Londynie świętuje swoje 50-lecie koncertem jubileuszowym

W sobotę 1-ego lipca w Fairfield Halls w Croydon, Zespół Polskiego Tańca Ludowego, Orlęta, z Wandsworth w południowym Londynie wystąpi na scenie, aby uczcić swoje 50-lecie.

Zespół ten zachwyca publiczność swoją muzyką, śpiewem i tańcem regionów polskich nie tylko w stolicy Anglii, ale również w wielu częściach Wielkiej Brytanii oraz poza granicami kraju.


Basia Klimas-Sawyer, wielokrotnie nagradzana założycielka, choreografka i dyrektor artystyczny Orląt, powiedziała: „Kiedy zakładałam Orlęta, nawet nie marzyłam, że 50 lat później będzie nadal działać. Dzielenie się pasją do mojej polskiej kultury z tak wieloma pokoleniami uczniów to największy przywilej w moim życiu. Nadal inspirują mnie każdego dnia i stworzyliśmy niezwykły repertuar, którym każdy będzie mógł się cieszyć. Uroczystość ta jest tym bardziej wyjątkowa, że mogę się nią dzielić z moim mężem i córkami. Oni wszyscy pracują w branżach kreatywnych i trudno wyrazić słowami, jak wiele to dla mnie znaczy, że zdecydowali się przenieść swoje umiejętności do Orląt. To prawdziwie rodzinne przedsięwzięcie, które, mam nadzieje, będzie inspirować przez kolejne 50 lat”.

Jubileuszowy koncert Orląt przybliży 50-letnią historię zespołu tanecznego, prezentując występy wszystkich pokoleń jego członków.

Program odsłoni bogactwo polskiego folkloru w dziesięciu częściach. Główny zespół zabierze widzów w podróż w czasie i przestrzeni, od renesansowych sal balowych i placów miejskich lat 30., po ponadczasową polską wieś i hałaśliwe karczmy.

Tancerze, którzy tańczyli w latach 70., ponownie spotkają się na scenie, by wystąpić jako gość specjalny.


Najmłodsi rekruci grupy juniorów, w tym dzieci i wnuki pierwszego pokolenia, doświadczą magii występów na żywo, rozpoczynając tym swoją karierę w Orlętach.

Spektaklowi towarzyszyć będzie sześcioosobowa folkowa kapela pod kierownictwem Eugeniusza Jasińskiego.

W tę jedyną noc w największym i najbardziej ambitnym spektaklu Orląt, który miał dotychczas miejsce wystąpi ponad 100 tancerzy.

Koncert jest inscenizowany i produkowany przez Dom Produkcyjny „Orlęta” pod kierownictwem dyrektora artystycznego i założycielki, Basi Klimas-Sawyer, oraz Laury Sawyer, Kierownika Scenografii i Prób. Szeroka sieć rodziny, przyjaciół oraz doświadczonych i początkujących tancerzy dołączyła do zespołu produkcyjnego w rolach drugoplanowych.

Orlęta zostały założone w południowym Londynie w 1973 roku przez Basię Klimas-Sawyer.


Jest to polski zespół pieśni i tańca ludowego zakorzeniony w tutejszej społeczności. Wychowuje on młodych ludzi od 5. roku życia do dorosłości poprzez pracę zespołową oraz budowanie pewności siebie i kondycji fizycznej, z którą wiąże się sztuka występowania.

Basia Klimas-Sawyer cieszy się uznaniem Polskiego Ministerstwa Kultury i brytyjskich organizacji polonijnych za swoje oddanie polskiemu folklorowi. W 2017 roku Burmistrz Wandsworth docenił zaangażowanie pani Basi na rzecz lokalnej społeczności poprzez wpisanie jej na Listę Honorową Burmistrza.

Orlęta pielęgnują polski folklor oraz zachwycają się różnorodnością wszystkich kultur i środowisk w Londynie i Wielkiej Brytanii.

Zobacz też:


Bilety można kupić na stronie Fairfield Halls w cenie £25 dla dorosłych i £15 dla dzieci poniżej 16-ego roku życia: https://www.fairfield.co.uk/events/orleta-polish-dance-company-23

Orlęta można znaleźć na Facebooku, Instagramie, Tiktoku, Twitterze i YouTube

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
2 firmy energetyczne w UK zwrócą klientom po 180 GBP. Kto otrzyma gotówkę?
 Czytaj następny artykuł:
Nigel Farage przyznał, że Brexit się nie powiódł