Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair wydaje ostrzeżenie dla podróżnych. Ceny biletów wzrosną o 10%

Wakacje tego roku mogą okazać się droższe dla osób planujących podróż samolotem, a wszystko przez brak dostępnych maszyn.

Michael O'Leary, dyrektor generalny Ryanair, przewiduje, że ceny biletów tej taniej linii lotniczej mogą być o 10% wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem.


Problemy z dostawami nowych samolotów od Boeinga i Airbusa, które opóźniają dostarczenie nowych maszyn, będą ograniczać dostępną pojemność dla pasażerów.

„Ceny biletów latem 2024 roku będą wyższe niż latem 2023” – stwierdził O'Leary.

„Nie spodziewamy się, aby wzrost cen biletów w tym roku osiągnął dwucyfrowe wartości. Przygotowujemy nasz budżet, zakładając wzrost cen biletów o 5-10%, co wydaje mi się być rozsądnym założeniem” - dodał.

Jednak w obliczu niepewnej sytuacji na rynku, O'Leary dodał: „Może być wyżej, może być niższej, naprawdę nie wiemy. Gdyby pojemność rosła, ceny biletów spadałyby”.


Ryanair początkowo prognozował, że przewiezie 205 milionów pasażerów w roku do końca marca 2025, wzrost z 183,5 miliona w poprzednich 12 miesiącach.

Jednak z mniejszą liczbą samolotów, liczba ta może zostać zrewidowana do około 200 milionów pasażerów.

Ryanair ma kontrakt z Boeingiem na dostawę 57 nowych samolotów do końca marca. O'Leary spodziewa się jednak, że otrzyma między 40 a 45 maszyn.

Powiedział, że amerykański producent samolotów „ma na karku Federalną Administrację Lotnictwa (FAA), szczególnie po tym, jak samolot Boeing 737 Max 9, obsługiwany przez Alaska Airlines, doświadczył awarii w powietrzu 5 stycznia”.


FAA uziemiła 171 samolotów, większość z nich obsługiwanych przez Alaska Airlines i United Airlines, do czasu przeprowadzenia inspekcji tych odrzutowców.

Znaczące obawy dotyczące kontroli jakości spowodowały spowolnienie produkcji nowych maszyn Boeinga.

Co więcej, ogłoszenie z zeszłego lata, że ponad 1000 silników zbudowanych przez Pratt & Whitney musi zostać usuniętych z samolotów Airbusa z powodu kontroli bezpieczeństwa, oznacza, że linie lotnicze, w tym Wizz Air, Lufthansa i Air France, „będą musiały uziemić do 20% swojej floty A230”.


„Gdybyśmy mogli otrzymać wszystkie 57 dostaw samolotów od Boeinga przed końcem czerwca, mielibyśmy ogromne korzyści przez całe lato, ponieważ obecnie mamy lotniska, które bardzo chcą z nami współpracować” – dodał O'Leary.

W obliczu tych wyzwań pasażerowie mogą spodziewać się wyższych cen biletów w nadchodzącym sezonie letnim.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wizz Air i Ryanair uznane za najgorsze linie lotnicze działające Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Ulubione supermarkety w Wielkiej Brytanii. Na czele listy nie najtańszy sklep