Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zielona kometa widoczna z UK. Taka szansa zdarza się tylko raz w życiu

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają szanse dziś w nocy zobaczyć zieloną kometę i można śmiało powiedzieć, że jest to okazja, która nie zdarza się zbyt często.

Po raz pierwszy od około 50 000 lat zielona kometa przeleciała w tym miesiącu obok Ziemi, a najlepsza szansa na jej dostrzeżenie właśnie nadeszła.


Kometa, oficjalnie znana jako C/2022 E3 (ZTF) była już widoczna przez lornetki i teleskopy, ale w czwartek w nocy będzie tak jasna, że​​będzie można ją zobaczyć gołym okiem.

Jednak lornetki i teleskopy prawdopodobnie będą w stanie dostrzec drobniejsze szczegóły komety, w tym część jej słabego ogona.

Co zrobić, by zobaczyć zieloną kometę?

Pierwsze dwie noce lutego zostały wyznaczone jako najlepszy czas na zobaczenie komety, ponieważ wtedy będzie ona najbliżej Ziemi – zaledwie 48 milionów mil stąd.

Oznacza to, że będzie widoczna zarówno z półkuli północnej, jak i południowej.


Przede wszystkim należy udać się w miejsce, gdzie żadne światło nie będzie zakłócało nocnego nieba.

Musi być bardzo ciemno. Kolejnym warunkiem jest bezchmurna pogoda, co niestety obecnie w niektórych miejscach w Wielkiej Brytanii jest niewykonalne.

Jeśli jednak uda nam się dotrzeć w odosobnione miejsce z czystym nocnym niebem, możemy rozpocząć poszukiwania.

Kometę najlepiej oglądać po północy, kiedy osiąga najwyższy punkt na niebie. Najlepiej będzie wypatrywać jej, mniej więcej w połowie drogi między wielkim i małym wozem. 


Można też rozważyć aplikację do obserwacji gwiazd, taką jak Night Sky lub SkyView, która pomoże zlokalizować konstelacje Ursa Major i Minor.

Kierując aparat smartfona na nocne niebo, takie aplikacje będą korzystać z rozszerzonej rzeczywistości, aby powiedzieć Ci, na które konstelacje patrzysz, i udzielić wskazówek, jak dostrzec komety.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Daty ubiegania się o dodatki do 500 GBP w UK. Ciągle można otrzymać gotówkę lub kupony do supermarketów
 Czytaj następny artykuł:
Bank Anglii planuje podwyżkę stóp procentowych po raz dziesiąty z rzędu