Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Niezaszczepieni mogą stracić pracę — przymusowe szczepienia dla pracowników opieki w UK

Dziś mija data, do której pracownicy domów opieki muszą przyjąć pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Pracownicy domów opieki, którzy chcą zachować pracę w Anglii, muszą przyjąć pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 do dzisiaj, a drugą dawkę do 11 listopada.

Związek zawodowy jednak ostrzegł, że jeśli rząd Wielkiej Brytanii nie zrezygnuje z terminu szczepień, domy opieki mogą stanąć w obliczu „katastroficznych braków” pracowników.


Związek Unison oszacował, że nawet 70 000 pracowników domów opieki w Anglii może nie zostać w pełni zaszczepionych w terminie, co grozi zamknięciem wielu domów opieki.

Sekretarz generalna Unison, Christina McAnea, powiedziała: „Każdy, kto może otrzymać szczepionkę, powinien ją otrzymać, ale rząd utrzymywał twarde podejście pomimo ostrzeżeń pracodawców o strasznych konsekwencjach. Ten ruch niszczy sektor, który już ma poważne problemy i podważa zaufanie do szczepionki”.

„Zamiast zachęcać do tak potrzebnej rekrutacji do domów opieki, rząd aktywnie odpycha doświadczonych pracowników” - dodała.

Natomiast Rachel Harrison z GMB powiedziała: „Wymuszanie szczepień naszych kluczowych pracowników nie jest sposobem na rozwiązanie problemu niechęci do szczepień”.

„Domy opieki mają już do czynienia z niedoborem 170 000 pracowników. Jeśli szczepienia będą przymusowe, w najlepszym przypadku stracimy kolejne dziesiątki tysięcy kluczowych pracowników” – stwierdziła Rachel Harrison.


Osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na poważne komplikacje lub śmierć z powodu COVID-19, więc osoby w domach opieki w Anglii należą do najbardziej podatnych na tę chorobę, dlatego rząd wprowadził przymusowe szczepienia.

Pracownicy jednak sprzeciwiają się temu nakazowi, jak twierdzi David Kelly zajmujący się zarządzaniem miejscami pracy: „Pracownicy, którzy wykazali się zaangażowaniem w opiekę podczas pandemii, czują się zdemoralizowani i niedocenieni.

Wielu wyjaśniło, że nie są „antyszczepionkami”, ale mają osobiste powody, by nie chcieć szczepionki, od religijnych i kulturowych po problemy zdrowotne”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Polka zwolniona z pracy za picie piwa dziewięć godzin przed zmianą wygrała 5000 funtów odszkodowania
 Czytaj następny artykuł:
Nowy rząd Borisa Johnsona. Zobacz jakich zmian dokonał premier Wielkiej Brytanii