Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Szkocki rząd wzywa Polaków do zgłoszenia się na szczepienia lub ujawnienia, czy zostali zaszczepieni w Polsce

Według najnowszych doniesień mniej niż 50 procent Polaków w wieku powyżej 40 lat otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki w Szkocji.

Dla porównania szczepionkę przyjęło 92 procent Szkotów, 65 proc. osób z mniejszości afrykańskiej, 70 proc. osób z mniejszości cygańskiej, 78 proc. Chińczyków i tyle samo Pakistańczyków, ponad 80 proc. osób pochodzących z Indii i Bangladeszu. – podaje The Times.


Polacy są jedną z najliczniejszych mniejszości w Szkocji, dlatego statystyki dotyczące szczepień zaniepokoiły tamtejsze władze.

Po tym, jak się okazało, że Polacy przyjęli najmniejszą liczbę szczepionek w Szkocji, zostali oni wezwani do ujawnienia, czy zostali zaszczepieni w Polsce, czy po prostu nie chcą się szczepić ogóle.

Eksperci uważają, że wiele osób w wieku powyżej 40 lat mogło zdecydować się na zaszczepienie w Polsce, gdzie nasi rodacy czują się bardziej komfortowo, jeśli chodzi o dostęp opieki zdrowotnej i rozmowę z lekarzami w swoim ojczystym języku.

Chris Sagan, prezes Polskiego Towarzystwa Społeczno-Oświatowego w Glasgow, powiedział: „Słyszeliśmy obawy, że Polacy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej za pośrednictwem szkockiego systemu medycznego. Wiele osób korzysta z opieki zdrowotnej po powrocie do domu. Niekoniecznie nie ufają szkockiej opiece zdrowotnej, ale mają większe zaufanie do polskiej opieki zdrowotnej”.


Szkocki rząd wezwał Polaków do zgłoszenia się na szczepienia lub ujawnienia, czy zostali zaszczepieni za granicą, aby mogli zostać usunięci z listy NHS Scotland.

Sagan powiedział, że wśród polskiej społeczności, zwłaszcza osób starszych, panuje powszechna niechęć do współpracy z władzami rządowymi, z powodu ich długiej historii związanej z uciskiem przez Niemcy i Rosję – podaje the Times.

Claire Baker, parlamentarzystka Partii Pracy, która przewodniczy ponadpartyjnej grupie parlamentu szkockiego ds. Polski, powiedziała, że niski poziom szczepień w polskiej społeczności jest „niepokojący”.

Powiedziała: „Rząd szkocki musi zbadać przyczyny niechęci do szczepień i podjąć działania, aby rozwiązać ten problem”.


„Potrzebujemy dokładnych informacji, aby zachęcić ludzi do zgłaszania się. Z moich doświadczeń z grupy ponadpartyjnej wynika, że wielu Polaków nadal korzysta ze służby zdrowia w Polsce, czasami nie rejestrują się tutaj w służbie zdrowia, a język może być przeszkodą w dostępie do świadczeń zdrowotnych”.

Szkocki rząd wydał oświadczenie w tej sprawie: „Ilość przyjętych szczepionek w Szkocji jest wysoka, ale musimy się upewnić, że obraz narodowy jest w pełni odzwierciedlony we wszystkich społecznościach. Zdajemy sobie sprawę z pewnych wahań w polskiej społeczności i zajmujemy się tym, współpracując z grupami społecznymi, aby usunąć bariery, które Polacy mogą napotkać, gdy będą chcieli się zaszczepić”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ponad 11 tys. zakażeń koronawirusem w UK wzrosła też liczba zgonów
 Czytaj następny artykuł:
Zamawianie jedzenia przez Deliveroo, Uber Eats, Just Eat . Gdzie jest najdrożej?