Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Co to jest małpia ospa i czy powinniśmy się jej obawiać?

Ilość zakażeń małpią ospą w Wielkiej Brytanii wzrosła ponad dwukrotnie.

W środę zidentyfikowano dwa dodatkowe przypadki, a dziś służba zdrowia ogłosiła kolejne 11 zakażeń.


Zwiększa to całkowitą liczbę osób zgłoszonych w kraju do 20 - chociaż istnieją obawy, że wiele przypadków pozostaje niewykrytych.

Małpia ospa została wykryta też w innych krajach między innymi w USA, Australii i Francji.

Co to jest małpia ospa?

Małpia ospa to infekcja wirusowa występująca zwykle w środkowej i zachodniej Afryce.

Zazwyczaj są to małe skupiska zakażeń lub izolowane infekcje, czasami są one też diagnozowane w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie pierwszy przypadek odnotowano w 2018 r. u osoby, która ​​zaraziła się wirusem w Nigerii.

Istnieją dwie formy małpiej ospy, łagodniejszy szczep zachodnioafrykański i cięższy szczep środkowoafrykański.

Uważa się, że niedawno zdiagnozowane osoby w Wielkiej Brytanii mają szczep zachodnioafrykański.


Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) wczesne objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych i dreszcze, a także inne objawy, takie jak zmęczenie.

Może również rozwinąć się bardzo swędząca wysypka, zwykle zaczyna się od twarzy, następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała, w tym na narządy płciowe – informuje UKHSA.

Wysypka zmienia się i przechodzi różne etapy i może wyglądać jak ospa wietrzna lub kiła, zanim w końcu utworzy się strup, który później odpada.

Większość pacjentów wraca do zdrowia po małpiej ospie w ciągu kilku tygodni.

Jak się rozprzestrzenia małpia ospa?

Małpia ospa nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi i wymaga bliskiego kontaktu.

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przenoszenie się z człowieka na człowieka odbywa się głównie poprzez duże kropelki oddechowe.

Kropelki z układu oddechowego na ogół nie mogą podróżować więcej niż kilkadziesiąt centymetrów, dlatego wymagany jest przedłużony kontakt twarzą w twarz – twierdzi CDC.

Inne metody przenoszenia z człowieka na człowieka obejmują bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi.

Gdzie wykryto ostatnie przypadki?

Przypadki małpiej ospy zostały potwierdzone w ostatnich tygodniach w wielu krajach, w których nie występuje ona endemicznie, w tym w USA, Kanadzie, Włoszech, Portugalii i Szwecji. Pierwsze przypadki zgłoszono też w Niemczech, Australii, Hiszpanii i Francji.

Podczas gdy niektóre przypadki zostały znalezione u osób, które niedawno podróżowały do ​​Afryki, inne nie.


W Wielkiej Brytanii występują również przypadki małpiej ospy, z oznakami, że rozprzestrzenia się ona w społeczności. Do tej pory potwierdzono 20 przypadków, z których pierwszy zgłoszono 7 maja u pacjentki, która niedawno przyjechała z Nigerii.

Jednak kilka innych osób zaraziło się w Wielkiej Brytanii, ponieważ żadna z nich nie miała połączeń z krajem, w którym wirus jest endemiczny.

Większość przypadków małpiej ospy nie jest ze sobą powiązanych, jednak niektóre zostały zdiagnozowane u mężczyzn, którzy identyfikują się jako geje, biseksualiści lub mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami.

Czy ​​małpia ospa jest przenoszona drogą płciową?

Chociaż małpia ospa nie jest klasyfikowana jako choroba przenoszona drogą płciową, wiele ostatnich przypadków w Wielkiej Brytanii dotyczyło mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami.

Sześć przypadków w Wielkiej Brytanii dotyczy gejów lub biseksualistów, co według urzędników „sugeruje rozprzestrzenianie się podczas kontaktów seksualnych”.

Dr Michael Head, pracownik naukowy ds. zdrowia na świecie z Uniwersytetu w Southampton, twierdzi, że najnowsze zakażenia mogą być pierwszymi przypadkami przeniesienia ospy małpiej w taki sposób.


Jednak mimo to, że udokumentowano kontakt seksualny, nie zostało potwierdzone, w jaki sposób rozprzestrzenił się wirus, więc może to po prostu być bliski kontakt.

„Nie ma dowodów na to, że jest to wirus przenoszony drogą płciową, tak jak HIV” – powiedział Head.

„Co więcej, kluczowym czynnikiem podczas transmisji może być bliski kontakt podczas aktywności seksualnej lub intymnej, w tym długotrwały kontakt ze skórą” - dodał.

Główna doradczyni medyczna UKHSA, dr Susan Hopkins powiedziała, że agencja zachęca mężczyzn, którzy są gejami lub biseksualistami, aby byli świadomi wszelkich nietypowych wysypek lub zmian chorobowych i niezwłocznie kontaktowali się ze służbą zdrowia seksualnego.

Jak bardzo powinniśmy być zaniepokojeni?

Obecnie Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Eksperci zasugerowali, że jest mało prawdopodobne, aby doszło do bardzo dużych epidemii, chociaż ważne jest, aby zidentyfikować kontakty osób zarażonych.

Dr Susan Hopkins, główny doradca medyczny UKHSA, nazywa tę sytuację „rzadką i niezwykłą”, ale dodaje: „UKHSA szybko bada źródło tych infekcji, ponieważ dowody sugerują, że w społeczności może rozprzestrzeniać się wirus małpiej ospy, przez bliski kontakt”.

Zobacz też:


Wielka Brytania rozpoczęła gromadzenie tysiące szczepionek i leków przeciwko małpiej ospie, obawiając się, że obecna fala zachorowań jest tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Kraj ma około 5000 dawek szczepionki przeciwko ospie, która jest skuteczna w około 85%, ale według doniesień, ministrowie zamówili kolejne 20 000 fiolek, aby poradzić sobie z oczekiwanym wzrostem infekcji.

Doniesienia mediów sugerują, że szczepionka została już zaoferowana pracownikom służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, chociaż nie jest jasne, ilu zostało zaszczepionych.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Szaleńczy atak maczetą w metrze. „Terminator” uznany za winnego usiłowania zabójstwa
 Czytaj następny artykuł:
Lidl pilnie prosi o zwrot piwa. Jeśli je kupiłeś, nie pij, tylko odnieś do sklepu