Wiadomości
Ryanair zaostrza walkę z nadbagażem – linia lotnicza zwiększa premie dla pracowników wykrywających zbyt duże walizki
Ryanair chce jeszcze skuteczniej egzekwować limity bagażowe i zniechęcać podróżnych do przekraczania dozwolonych rozmiarów walizek.
Teraz przewoźnik rozważa dodatkowe motywowanie personelu naziemnego poprzez podwyższenie premii za wykrywanie zbyt dużych walizek.
Taki krok ma pomóc w całkowitym wyeliminowaniu „plagi nadbagażu” na pokładach samolotów.
Premia dla pracowników za wykrywanie nadmiarowego bagażu może wzrosnąć
Obecnie pracownicy Ryanair otrzymują premię w wysokości około 1,50 euro (1,30 GBP) za każdą wykrytą sztukę bagażu, która przekracza dozwolone rozmiary lub liczbę.Maksymalna kwota, jaką można w ten sposób zarobić miesięcznie, to około 80 euro (70 GBP) dla jednej osoby.
Propozycja podwyższenia tego bonusu ma sprawić, że jeszcze więcej pracowników będzie uważnie monitorować bagaż podróżnych podczas odprawy i wejścia na pokład.
Ryanair od lat prowadzi bardzo restrykcyjną politykę bagażową. W cenie każdego biletu zawarty jest tylko mały bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 40 x 20 x 25 cm i wadze do 10 kg, ostatnio zwiększony do 40 x 20 x 30 cm
Za dodatkowe lub większe torby pasażerowie muszą dopłacić – a jeśli przy odprawie lub na bramce okaże się, że bagaż przekracza dozwolone limity, naliczana jest opłata do 75 euro (65 GBP).
Taka polityka ma zarówno zwiększyć przychody linii, jak i zapewnić sprawne oraz bezpieczne rozmieszczenie bagaży w kabinie.
Ryanair tłumaczy, dlaczego ogranicza liczbę bagaży na pokładzie
Szef Ryanair, Michael O’Leary, podkreśla, że ograniczenia wynikają z praktycznych możliwości samolotów.„Nasze samoloty latają zazwyczaj w pełni zapełnione. Połowa pasażerów może zabrać dwie torby, druga połowa tylko jedną – bo tylko tyle zmieści się w kabinie” – wyjaśnił w wywiadzie dla irlandzkiej stacji RTE Morning Ireland.
Przyznał, że już obecny poziom bagaży stanowi wyzwanie dla załóg i wpływa na płynność operacji lotniczych.
Zdaniem O’Leary’ego, agresywna polityka w zakresie eliminowania nadmiarowego bagażu to konieczność, by loty przebiegały sprawnie.
Przewoźnik jest gotów jeszcze bardziej premiować pracowników za skuteczne egzekwowanie limitów.
„Cieszymy się, mogąc podzielić się z pracownikami częścią opłat za nadbagaż. Spodziewamy się jednak, że liczba wykrywanych naruszeń tych zasad będzie się stopniowo zmniejszać, bo pasażerowie coraz lepiej znają nasze reguły” – dodaje O’Leary.
Warto zaznaczyć, że ponad 99,9% pasażerów przestrzega obecnie regulaminowych limitów bagażu.
Na lotniskach znajdują się tzw. „sizers”, czyli metalowe ramki, w których pasażerowie mogą sprawdzić, czy ich walizka spełnia wymogi przewoźnika.
Przyszłość polityki bagażowej w liniach lotniczych – naciski ze strony europosłów i wyzwania logistyczne
Dyskusja o limitach bagażowych toczy się także na poziomie unijnym. Część europosłów postuluje, by pasażerowie wszystkich linii lotniczych mogli bezpłatnie wnosić na pokład zarówno przedmiot osobisty, jak i mały bagaż podręczny.Michael O’Leary jest jednak sceptyczny wobec takiej propozycji, tłumacząc, że w praktyce nie ma na to miejsca w kabinach samolotów. „Już teraz z trudem radzimy sobie z obecnym poziomem bagaży. Przestrzeń jest ograniczona i nie da się jej zwiększyć” – podkreśla.
O’Leary zdradził też, że średnie ceny biletów Ryanair w sezonie letnim 2025 roku pozostaną na poziomie z 2023 roku, jednak firma liczy na poprawę rentowności dzięki lepszej kontroli kosztów i egzekwowaniu opłat za dodatkowe usługi, w tym nadbagaż.
Zobacz też:
Walka z nadbagażem i przyszłość lotnictwa według Ryanair
Szef Ryanair przewiduje, że w kolejnych latach liczba wykrywanych przypadków nadbagażu będzie się zmniejszać – właśnie dzięki coraz większej świadomości pasażerów i motywacji pracowników.Premie za wykrycie nadbagażu mogą jeszcze wzrosnąć, aby skuteczniej zniechęcać do łamania zasad. To część szerszej strategii kontrolowania kosztów i maksymalizacji zysków przez przewoźnika.
Oprócz polityki bagażowej, O’Leary poruszył także temat ceł na samoloty amerykańskiej produkcji.
Zaznaczył, że chociaż istnieje ryzyko nałożenia taryf celnych na nowe dostawy samolotów Boeing w ramach rozgrywki handlowej między USA a Unią Europejską, jego zdaniem takie decyzje mogą zostać przesunięte w czasie lub nawet nie wejść w życie.
Podsumowując, podróżując Ryanair, warto bardzo dokładnie zapoznać się z aktualnymi limitami bagażowymi i pamiętać, że nawet niewielkie przekroczenie wymiarów walizki może oznaczać opłatę sięgającą 65 GBP.
Linia nie zamierza łagodzić kursu – wręcz przeciwnie, przewoźnik zapowiada jeszcze większą determinację w egzekwowaniu przepisów, również przez podniesienie premii dla pracowników za wykrywanie nieprawidłowości.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Wielka Brytania alarmuje: osoby odchodzące na emeryturę w 2050 roku będą…
Wielka Brytania wprowadza zakaz podróży do 31 krajów – pełna lista zakaz…
Wielka Brytania szykuje się na rekordowe upały – temperatury sięgną 34°…
Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany dla 35 milionów pracowników – H…
Tysiące rodzin w UK otrzyma bony o wartości 180 GBP do supermarketów
Piękna nadmorska wioska w Wielkiej Brytanii z 24-kilometrową plażą i naj…
Anglia wprowadza obowiązkowe wodomierze dla tysięcy gospodarstw domowych