Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania przygotowuje się na ekstremalne upały. Nadciąga „kopuła ciepła”

Po okresie burz i nawet śniegu w niektórych częściach kraju wygląda na to, że wreszcie nadchodzi lato.

Czerwiec był jednym z najzimniejszych w ponad dekady dla południowo-wschodniej Anglii oraz najchłodniejszym od 2015 roku w całej Wielkiej Brytanii.


Deszczowe weekendy i tygodnie utrzymywały się, a ostrzeżenia powodziowe nadal obowiązują w niektórych częściach Szkocji.

Fani Wimbledonu musieli zmagać się z ulewami, aby oglądać tegoroczny turniej w zachodnim Londynie.

Jednak prognozy wskazują, że deszcze ustąpią pod koniec tygodnia, co zbiegnie się z końcem roku szkolnego.

Prognozy sugerują, że temperatury zaczną rosnąć od 9 lipca, początkowo osiągając około 25 stopni Celsjusza, a pod koniec miesiąca mogą wzrosnąć do ponad 30 stopni.


Exacta Weather ostrzega Brytyjczyków, aby przygotowali się na „potencjalny scenariusz kopuły ciepła”, z prądami powietrznymi z Azorów i Afryki, które mogą podnieść temperatury do wysokich 30 stopni na początku sierpnia.

„Jeśli sytuacja będzie rozwijać się zgodnie z prognozami, nie ma powodu, dla którego temperatury nie miałyby osiągnąć co najmniej 35 stopni, szczególnie w południowych regionach” – czytamy w jednej z jego wypowiedzi.

Prognozy Met Office

Met Office jednak prezentuje bardziej wyważone prognozy. Od 15 do 29 lipca przewiduje zmienne warunki pogodowe, z okresami deszczu i pochmurnej pogody przeplatanymi suchymi i pogodnymi okresami.

Zachodnie regiony będą najwilgotniejsze, podczas gdy wschodnie będą bardziej suche. W połowie miesiąca możliwe jest ustabilizowanie się warunków, co przyniesie więcej suchej pogody, choć nadal istnieje ryzyko opadów deszczu.


Początkowo temperatury będą zbliżone do średnich, ale później istnieje większa szansa na cieplejsze niż przeciętne warunki.

Unikalne cechy zjawiska „kopuły ciepła”

Kopuła ciepła to zjawisko, w którym wysokie ciśnienie atmosferyczne działa jak pokrywa, zatrzymując gorące powietrze w określonym obszarze.

W Wielkiej Brytanii takie zjawisko może prowadzić do znacznych wzrostów temperatur, wpływając na codzienne życie mieszkańców i funkcjonowanie infrastruktury.


Prognozy długoterminowe a rzeczywistość

Chociaż prognozy meteorologiczne są coraz bardziej precyzyjne, nadal mogą występować odchylenia od przewidywanych warunków.

Ważne jest, aby być przygotowanym na różne scenariusze pogodowe i regularnie sprawdzać aktualizacje prognoz, aby móc odpowiednio zareagować na zmieniające się warunki.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Pracownicy niezadowoleni z czterodniowego tygodnia pracy. Brytyjski supermarket przerywa próby
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania dąży do bliższych relacji z UE: rozmowy o nowym porozumieniu brexitowym nabierają tempa