Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania dąży do bliższych relacji z UE: rozmowy o nowym porozumieniu brexitowym nabierają tempa

Unijni przywódcy zaoferowali wczoraj pomoc Partii Pracy w poprawie porozumienia brexitowego Borisa Johnsona.

Premier Irlandii Simon Harris zadeklarował, że jego kraj pomoże „w każdy możliwy sposób” w wynegocjowaniu bliższego porozumienia z Wielką Brytanią przy europejskich stołach.


Harris powiedział, że w Brukseli istnieje „gotowość do rozmów” o nowym porozumieniu, które mogłoby obejmować formę swobodnego przepływu młodych ludzi. Niemcy również pracują z Partią Pracy nad tym, jak Wielka Brytania może zbliżyć się do UE.

Keir Starmer krytykuje porozumienie Johnsona

Keir Starmer określił porozumienie brexitowe Borisa Johnsona jako „nieudane” i zapowiedział prace nad jego zmianą, co obejmuje bliższe więzi handlowe z UE.

Keir Starmer, lider Partii Pracy, stwierdził, że prace nad zmianami w „nieudanym” porozumieniu brexitowym już się rozpoczęły.

Krytykując konserwatystów, Starmer zaznaczył, że zamierza poprawić relacje z UE, co oznacza bliższe więzi handlowe.


Rozmowy mogą odbyć się w tym tygodniu, kiedy Starmer spotka się z liderami UE podczas szczytu NATO w Waszyngtonie.

Proces ten może przyspieszyć, gdy Starmer zorganizuje szczyt europejskich liderów jeszcze w tym miesiącu.

Sekretarz ds. biznesu Jonathan Reynolds z zadowoleniem przyjął „konstruktywną postawę” liderów UE, podkreślając, że Partia Pracy ma rację, eksplorując bliższe więzi handlowe, ale zaznaczył, że rząd nie zamierza ponownie otwierać konstytucyjnych argumentów na temat członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

Ostrzeżenia Borisa Johnsona

Boris Johnson ostrzegł wczoraj, że Partia Pracy zaczyna „wielką wyprzedaż” interesów brytyjskiego społeczeństwa w kwestii Brexitu.

Johnson zauważył, że za tymi pozornie nieszkodliwymi porozumieniami kryje się rzeczywistość, w której Wielka Brytania będzie akceptować zasady ustalone przez Brukselę bez żadnego wpływu na ich tworzenie.

Johnson ostrzegł, że Wielka Brytania jest „na drodze do poddaństwa” pod rządami Partii Pracy, cytując filozofa ekonomicznego Friedricha Hayeka, który ostrzegał, że centralne planowanie, takie jak w UE, może prowadzić do totalitaryzmu.

Zobacz też:


David Lammy, który wczoraj odwiedził Polskę, powiedział, że Partia Pracy dąży do wspólnej deklaracji z UE, aby wprowadzić pakt bezpieczeństwa obejmujący obronę, energię, zmiany klimatyczne, pandemie i nielegalną migrację.

Minister spraw zagranicznych zaakceptował również zaproszenie na wrześniowe spotkanie rady ds. zagranicznych UE – coś, co zostało odrzucone przez poprzedni konserwatywny rząd.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania przygotowuje się na ekstremalne upały. Nadciąga „kopuła ciepła”
 Czytaj następny artykuł:
Letnie koncerty Open Air powracają do Tamworth