Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pracownicy niezadowoleni z czterodniowego tygodnia pracy. Brytyjski supermarket przerywa próby

Asda, jeden z największych supermarketów w Wielkiej Brytanii, zdecydowała się zrezygnować z planów wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy po tym, jak pracownicy wyrazili niezadowolenie z tego rozwiązania.

Supermarket wprowadził elastyczne godziny pracy w celu zażegnania buntu niezadowolonych menedżerów sklepów, jednak pilotażowy program czterodniowego tygodnia pracy został przerwany po skargach pracowników, którzy stwierdzili, że zmiany te były wyczerpujące.


W pilotażu, który obejmował 20 sklepów Asda, pracownicy pracowali 44 godziny w ciągu czterech dni zamiast pięciu, przy zachowaniu tej samej płacy – podaje The Telegraph.

Skondensowane godziny pracy spowodowały skargi na „fizycznie wymagające” i wyczerpujące zmiany, które pozostawiały pracowników zmęczonych w dni wolne.

Inni narzekali, że trudno było pogodzić wcześniejsze godziny rozpoczęcia i późniejsze zakończenia pracy z obowiązkami rodzinnymi, takimi jak odbieranie dzieci ze szkoły i opieka nad nimi.

Rzecznik Asda poinformował, że program pilotażowy obejmujący 39 godzin pracy w ciągu pięciu dni okazał się bardziej popularny i będzie trwał do końca roku.

W tym programie pracownicy nie otrzymają żadnych obniżek wynagrodzenia mimo krótszych godzin pracy.


Podobne doświadczenia miała firma Domestic & General (D&G), specjalizująca się w urządzeniach domowych, która zatrudnia 3000 osób.

Pracownicy tej firmy również zgłaszali zmęczenie i „psychiczne wyczerpanie” podczas testowania czterodniowego tygodnia pracy.

Zobacz też:


Mimo obaw dotyczących wypalenia zawodowego firma zauważyła wzrost sprzedaży na godzinę oraz zmniejszenie liczby dni chorobowych.

Firma planuje dalsze testy z modyfikacjami, w tym „godziny szkolne” umożliwiające rodzicom pracę między 9:30 a 14:30, by pozwolić dowo.

Warto zauważyć, że 4 lata temu rozpoczęły się testy czterodniowego tygodnia pracy w Morrisons. Wówczas jednak pracownicy musieli pracować 13 sobót w roku.


Teraz firma testuje czterodniowy tydzień, nie wymagając pracy w soboty, ale pracownicy nadal będą muszą utrzymać tygodniowy wymiar czasu pracy na poziomie 37,5 godzin, co jest mniejsze w porównaniu do 44 godzin w przypadku Asda.

W okresie poprzedzającym wybory narastały żądania ze strony związków zawodowych, aby uczynić czterodniowy tydzień pracy oficjalną polityką, chociaż Partia Pracy prawdopodobnie nie ulegnie tym żądaniom.

Wewnętrzni doradcy partii podkreślili, że nie ma planów wprowadzenia takiego rozwiązania.

Jeden doradców powiedział: „To decyzja dla poszczególnych firm. Nie jest to temat żadnej rozmowy, w której brałem udział, ani temat na poziomie programu wyborczego”.

Skrócenie godzin pracy było sztandarową polityką, gdy Jeremy Corbyn był liderem Partii Pracy.


Obiecał on przejście na 32-godzinny tydzień pracy w ciągu dekady jako część swojego programu na wybory w 2019 roku.

W swoim przemówieniu na konferencji Partii Pracy w Brighton w tym roku John McDonnell, ówczesny minister finansów w gabinecie cieni obiecał, że rząd Partii Pracy „zmniejszy średni czas pracy w pełnym wymiarze godzin”, ponieważ Brytyjczycy „pracują jedne z najdłuższych godzin w Europie”.

Decyzja Sir Keira Starmera o niewprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy jako oficjalnej polityki prawdopodobnie rozczaruje jednego z największych zwolenników Partii Pracy, Unison, po tym, jak jego członkowie wezwali w zeszłym miesiącu do wprowadzenia prawa do czterodniowego tygodnia pracy bez utraty wynagrodzenia. Partia Pracy jeszcze publicznie nie określiła swojego stanowiska.


Mimo że Partia Pracy nie popiera oficjalnie czterodniowego tygodnia pracy, wiceprzewodnicząca Angela Rayner zachęcała setki szefów do rozważenia wyników ogólnokrajowego pilotażu.

Ponad 3000 osób pracujących dla 61 firm testowało krótszy tydzień pracy bez utraty wynagrodzenia w 2022 roku w ramach ogólnokrajowego pilotażu mającego na celu przekształcenie życia zawodowego w Wielkiej Brytanii.

Badacze stwierdzili, że liczba dni chorobowych spadła o 65%, a przychody wzrosły.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Policja zamknęła część ulicy w Birmingham z powodu trwającego incydentu
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania przygotowuje się na ekstremalne upały. Nadciąga „kopuła ciepła”