Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii wydaje pilne ostrzeżenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii

Bank Anglii wydał ostrzeżenie, w którym poinformował, że co raz więcej właścicieli domów w Wielkiej Brytanii ma zaległości w spłacie kredytów hipotecznych.

Z najnowszego raportu Banku Anglii wynika, że liczba zaległości jest większa niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich siedmiu lat.


Trudna sytuacja finansowa po pandemii oraz rosnące koszty życia sprawiły, że wielu ludzi zmaga się z pokrywaniem podstawowych wydatków, nie mówiąc już o spłacie długów.

Wzrost zaległości hipotecznych

Raport Banku Anglii za pierwszy kwartał 2024 roku wykazał, że zaległości w spłacie kredytów hipotecznych wzrosły o 4,2% w porównaniu do poprzedniego kwartału, osiągając oszałamiającą sumę 21,3 miliarda funtów.

Jest to również wzrost o 44,5% w porównaniu do roku poprzedniego. Proporcja całkowitych sald pożyczek z zaległościami w stosunku do wszystkich zaległych sald wzrosła z 1,23% w ostatnim kwartale 2023 roku do 1,28% w pierwszym kwartale 2024 roku, co stanowi najwyższy poziom od końca 2016 roku.


Pomimo że zaległości hipoteczne są niższe w porównaniu do ich najwyższego poziomu wynoszącego 3,64% w pierwszym kwartale 2009 roku, coraz więcej gospodarstw domowych stoi w obliczu wyższych kosztów kredytów hipotecznych w tym roku, gdy kończą się umowy na stałe oprocentowanie.

Obecnie całkowita wartość zaległych kredytów hipotecznych wynosi 1,654,9 miliarda funtów.

Zaległości hipoteczne pojawiają się, gdy kredytobiorca nie dokonuje spłaty kredytu hipotecznego, co jest również odnotowywane w jego historii kredytowej.

Brak wielu płatności może skutkować przejęciem nieruchomości przez bank, jednak istnieje pomoc dla osób zmagających się z trudnościami finansowymi.


Strona MoneySavingExpert.com uspokaja Brytyjczyków, że pożyczkodawcy hipoteczni zazwyczaj traktują przejęcie nieruchomości jako „ostatnią deskę ratunku” i wolą, aby kredytobiorcy spłacali swoje długi.

Ważne jest, aby pamiętać, że główni pożyczkodawcy nie przejmują nieruchomości przez co najmniej 12 miesięcy od pierwszej nieuiszczonej płatności, a tylko wtedy, gdy kredytobiorca nie podejmuje działań w celu rozwiązania swoich trudności finansowych.

Rosnące koszty kredytów hipotecznych

Nowe badania przeprowadzone przez Moneyfacts Compare sugerują, że osoby, które kończą pięcioletnie okresy stałego oprocentowania w tym miesiącu, mogą spodziewać się niemal podwojenia oprocentowania swoich kredytów, ze średniej stawki 2,85% do 5,5%.

Dla kredytu hipotecznego o saldzie 175,000 funtów i pozostałym okresie 20 lat oznacza to różnicę między płatnościami miesięcznymi wynoszącymi 957 funtów a 1,204 funtów.

James Hyde z Moneyfacts Compare podkreślił, że choć stopy procentowe spadły znacznie od ich szczytu w zeszłym roku, pozostają one znacznie wyższe niż były zazwyczaj przez ostatnie 14 lat.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Podróżni z Wielkiej Brytanii lecący do Hiszpanii, Grecji i Portugalii napotkać dodatkowe kontrole na granicy
 Czytaj następny artykuł:
Popularna linia lotnicza ogłasza nową trasę z Wielkiej Brytanii