Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Podróżni z Wielkiej Brytanii lecący do Hiszpanii, Grecji i Portugalii napotkać dodatkowe kontrole na granicy

Brytyjscy turyści planujący wakacje w Europie mogą wkrótce napotkać na nową formę kontroli granicznej, która budzi wiele kontrowersji.

Jak donosi „The Mail on Sunday”, turyści mogą zostać poddani testowi wykrywającemu kłamstwa, przeprowadzanemu przez sztuczną inteligencję (AI).


Ta zmiana ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granic w Unii Europejskiej po Brexicie.

Nowa technologia, zwana iBorderCtrl, była testowana w latach 2016-2019 w Grecji, na Węgrzech i w Łotwie.

AI kontrolerzy imigracyjni przeprowadzali wywiady z podróżnymi i analizowali ich mimikę twarzy oraz gesty. Drugi etap testów, nazwany TRESPASS, trwał do listopada 2021 roku. System śledził „wyrazy twarzy, gesty i postawy ciała”, aby sprawdzić, czy podróżny mówi prawdę.


Patrick Breyer, niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego, skrytykował nową technologię: „Będzie dyskryminować osoby niepełnosprawne lub te, które mają lękową osobowość. To nie zadziała”.

Eksperci ostrzegają, że technologia ta może prowadzić do dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami, mimo że oprogramowanie przeszło dwie udane próby.

Podczas wypełniania formularza aplikacyjnego online lub na lotnisku, AI analizuje ruchy twarzy i gesty ciała podróżnych.


Jeśli oprogramowanie uzna, że ktoś kłamie lub zachowuje się podejrzanie, jego plik jest oznaczany do dalszej kontroli przez urzędnika imigracyjnego, który może przeprowadzić dodatkowe sprawdzenia i odmówić wjazdu.

Planowane jest stopniowe wdrażanie systemu po wprowadzeniu początkowego Systemu Wejścia-Wyjścia (EES), który będzie obowiązywał wszystkich brytyjskich podróżnych od 6 października.

W przyszłości Brytyjczycy mogą być przesłuchiwani online przez wirtualnego urzędnika imigracyjnego, który będzie zadawał pytania takie jak imię, data urodzenia i cel podróży.


Nowe przepisy mogą wpłynąć na podróże do wielu popularnych destynacji turystycznych, w tym Hiszpanii, Włoch, Grecji, Portugalii, Turcji, Francji i Niemiec.

Zmiany te mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granic w Unii Europejskiej, ale budzą wiele kontrowersji i obaw związanych z potencjalną dyskryminacją oraz skutecznością nowej technologii.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Tysiące osób w Wielkiej Brytanii mogą otrzymać dodatek w wysokości 500 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Bank Anglii wydaje pilne ostrzeżenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii