Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania rozważa cięcia wydatków publicznych, aby zwiększyć obniżki podatków

Według najnowszych informacji, minister finansów Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt, rozważa wprowadzenie w ostatniej chwili dalszych cięć wydatków publicznych, aby móc zaoferować większe ulgi podatkowe w nadchodzącym budżecie.

W ramach podcastu „Politics At Jack And Sam's”, który jest już dostępny, przedstawiono, jak Downing Street i skarbiec spędzili ostatnie dni na poszukiwaniu różnych sposobów zwiększenia przyszłych dochodów, aby móc zwiększyć zakres środowych obniżek podatków.


Jedną z rozważanych opcji jest kolejne obniżenie składki ubezpieczenia narodowego o 2 procent, jeśli kanclerzowi uda się znaleźć odpowiednią kombinację środków zwiększających dochody i cięć wydatków.

Obecnie planowane jest, że wydatki wzrosną o 1% powyżej inflacji po przyszłym roku. Jednakże, jeśli to wzrost zostanie obniżony do 0,75% powyżej inflacji, mogłoby to przynieść dodatkowe 5-6 miliardów funtów.

Kanclerz ma nadzieję uniknąć pytań o to, gdzie dokładnie zostaną wprowadzone cięcia, twierdząc, że prowadzi działania na rzecz efektywności i że szczegółowe decyzje zostaną przedstawione w przyszłej rewizji wydatków po wyborach.

Decyzja o ewentualnym cięciu przyszłych wydatków była przedmiotem dyskusji w ministerstwie finansów jeszcze w piątek, a tego samego ranka kanclerz podkreślał znaczenie poszukiwania oszczędności.


Budżet na 2024 rok prawdopodobnie będzie zawierał cięcia lub zniesienie statusu rezydenta nienależącego do Wielkiej Brytanii (non-dom), co mogłoby przynieść 2-3 miliardy funtów, oraz zamknięcie innych małych luk podatkowych, generując kilkaset milionów funtów dochodu.

Co więcej, opóźnienie wypłat odszkodowań związanych z zanieczyszczoną krwią pomogło w realizacji cięć podatkowych. W styczniu, ministerstwo finansów obawiało się, że te wypłaty mogą zmniejszyć kwotę, którą kanclerz może wydać, nie przekraczając limitów pożyczkowych wynikających z jego zasad fiskalnych.

Ta strategia może wzmacniać zarzuty Partii Pracy, że rząd „maksymalizuje kredyt”, aby zadowolić własnych zwolenników.


Niemniej jednak większość konserwatystów w rządzie uważa to za konieczny kompromis, aby partia mogła przystąpić do następnych wyborów, prezentując się jako partia obniżająca podatki.

Niektórzy torysi jednak się nie zgadzają, obawiając się, że społeczeństwo bardziej martwi się stanem usług publicznych niż obniżkami podatków.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Supermarkety w UK wydały ostrzeżenie przed spożyciem produktu, który może zawierać kawałki szkła
 Czytaj następny artykuł:
Ceny biletów kolejowych w Wielkiej Brytanii wzrosły o 4,9%