Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ceny biletów kolejowych w Wielkiej Brytanii wzrosły o 4,9%

Miliony podróżnych korzystających z kolei w Wielkiej Brytanii będą musiały zapłacić więcej za swoje bilety.

Od niedzieli, 3 marca, ceny biletów wzrosną o 4,9%, co dla regularnych pasażerów oznacza wzrost kosztów o setki funtów.


Zazwyczaj ceny biletów kolejowych rosną co roku, jednak rząd postanowił ponownie interweniować, aby ograniczyć te podwyżki w obliczu rosnącej inflacji.

Oznacza to, że tegoroczny wzrost jest znacznie niższy niż wskaźnik cen detalicznych (RPI) z lipca, wynoszący 9%, który zwykle jest używany do kalkulacji cen biletów.

Podwyżka dotyczy cen biletów regulowanych przez rząd, takich jak bilety okresowe na większość podróży dojazdowych do pracy oraz niektóre bilety powrotne poza godzinami szczytu na długich trasach.

Departament Transportu stwierdził, że jego działania pozwolą utrzymać regulowane ceny biletów na poziomie o ponad 9% niższym, niż gdyby wzrosty cen odpowiadały inflacji w ciągu ostatnich dwóch lat.


Jednakże wzrost o 4,9% oznacza, że miliony dojeżdżających będą musiały zapłacić więcej za swoje podróże kolejowe.

Oto kilka sposobów na zmniejszanie kosztów podróży kolejowych, które mogą pomóc złagodzić skutki podwyżek:

Kupowanie biletów okresowych wcześniej — Jeśli regularnie podróżujesz, bilety okresowe mogą zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z kupowaniem biletów na każdą podróż osobno.

Narzędzie kalkulatora biletów okresowych na stronie National Rail może pomóc w sprawdzeniu, czy taka opcja jest opłacalna.


Posiadanie karty kolejowej — Regularni podróżni mogą obniżyć koszt biletu nawet o 60% dzięki karcie kolejowej.

Istnieją różne karty kolejowe, w tym dla osób w wieku 16-25 lat, seniorów (powyżej 60. roku życia) oraz karty „two together” dla dwóch podróżujących razem osób.

Rezerwacja z 12-tygodniowym wyprzedzeniem — Sieć kolejowa publikuje swoje rozkłady jazdy na 12 tygodni przed terminem, co oznacza, że w tym czasie zazwyczaj dostępne są również bilety. Im wcześniej zarezerwujesz miejsce, tym niższą cenę zapłacisz za bilet.

Podział biletów — Jeśli odbywasz długą podróż pociągiem, możesz zaoszczędzić setki funtów, dzieląc bilety.


Oznacza to zakup co najmniej dwóch biletów na różne części jednej podróży zamiast jednego biletu na całą trasę.

Rezerwacja bezpośrednio u przewoźnika — Rezerwacja biletów bezpośrednio przez stronę internetową przewoźnika kolejowego może pozwolić zaoszczędzić trochę pieniędzy, unikając opłat rezerwacyjnych, które mogą być naliczane przez pośredników.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania rozważa cięcia wydatków publicznych, aby zwiększyć obniżki podatków
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways. Najnowsze zasady bagażu podręcznego