Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ostrzeżenie dotyczące rachunków za energię: Dodatkowe 28 GBP opłaty dla klientów British Gas, OVO, EDF i Octopus

Regulator firm energetycznych w Wielkiej Brytanii, Ofgem, ogłosił, że firmy energetyczne mogą teraz obciążyć swoich klientów dodatkową opłatą w wysokości 28 funtów, aby pomóc pokryć niezapłacone rachunki innych osób.

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy jesteś klientem British Gas, OVO, EDF, Octopus czy innej firmy, Twoje opłaty wzrosną.


Szefowie Ofgem tłumaczą, że taka specjalna opłata jest uzasadniona, ponieważ wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii ma trudności z płaceniem swoich rachunków.

Wiele rodzin jest zadłużonych, a sytuacja ekonomiczna kraju jest trudna ze względu na rosnące ceny.

Chociaż Ofgem zapowiedział, że od 1 kwietnia wiele osób zobaczy obniżkę swoich rachunków o 238 funtów rocznie, jednocześnie poinformowano o nowej dodatkowej opłacie.

Wygląda na to, że długi za energię przekroczyły 3 miliardy funtów, co jest efektem wysokich cen i prób wyjścia z recesji w kraju.


Większość gospodarstw domowych i tak zaoszczędzi około 20 funtów, gdy zaczną obowiązywać nowe, niższe ceny, ale firmy energetyczne muszą odzyskać duże kwoty, których są winni im klienci.

Dlatego Ofgem zdecydował, że każdy będzie musiał zapłacić dodatkowe 28 funtów rocznie, aby upewnić się, że wszystkie długi zostaną spłacone.

Jest to spowodowane tym, że około pięciu milionów osób ma zaległości w płatnościach za energię.

Rzecznik Ofgem wspomniał: „Zezwalamy również na jednorazową dodatkową płatność w wysokości 28 funtów rocznie (2,33 funta miesięcznie), aby zapewnić dostawcom wystarczające środki na wsparcie klientów, którzy mają trudności finansowe”.

Opłata ta zostanie doliczona do rachunków osób płacących za energię za pomocą polecenia zapłaty lub płacących za zużycie.


Tymczasowa opłata jest częściowo kompensowana wygaśnięciem oplaty o wartości 11 funtów rocznie, która pokrywała koszty długów związanych z pandemią COVID.

Od 1 kwietnia limit cenowy spadnie z obecnego poziomu 1 928 funtów do 1 690 funtów.

Według Ofgem ceny za elektryczność zmniejszą się z 28,62 pensa za kWh do 24,50 pensa.

Dla gazu opłaty stałe wzrosną do 31,43 pensa dziennie, z obecnych 29,6 pensa — jest to średnia dla Anglii, Szkocji i Walii. Dzienna opłata stała za elektryczność wzrośnie do 60,1 pensa dziennie, z 53,35 pensa.


Oznacza to, że dla osób płacących za energię za pomocą polecenia zapłaty, całkowite roczne opłaty stałe za energię wzrosną do 334 funtów z obecnych 303 funtów.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że limit cenowy nie ogranicza całkowitej kwoty, którą ludzie zapłacą za swoją energię.


Zamiast tego, limituje cenę, którą płacą za kilowatogodzinę, czyli jednostkę gazu i elektryczności. Liczba ta jest obliczana na podstawie tego, co Ofgem uważa za zużycie przez przeciętne gospodarstwo domowe.

Zakłada się, że typowe gospodarstwo domowe zużywa 2 900 kWh elektryczności i 12 000 kWh gazu w ciągu 12 miesięcy.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Chaos w godzinach szczytu: odwołano wszystkie pociągi
 Czytaj następny artykuł:
Opuszczone lotnisko w Wielkiej Brytanii może znów zacząć działać, oferując tanie loty z Ryanair i easyJet