Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Opuszczone lotnisko w Wielkiej Brytanii może znów zacząć działać, oferując tanie loty z Ryanair i easyJet

W sercu Kentu, na południowym wschodzie Anglii, znajduje się Manston Airport – lotnisko, które od dekady pozostaje opuszczone, ale może wkrótce przeżyć swój renesans.

Znane z użytkowania przez Royal Air Force podczas obu wojen światowych, Manston ma szansę na nowe życie dzięki planom, które mogą przekształcić je w tętniący życiem węzeł komunikacyjny, oferujący tanie loty do najpopularniejszych celów podróży w Europie.


Manston Airport zamknięto dla ruchu lotniczego dziesięć lat temu, ale obecnie trwają prace nad przywróceniem lotniska do funkcjonowania.

Pierwszym etapem ma być uruchomienie lotniska jako bazy dla lotów cargo, z planami rozszerzenia działalności o loty pasażerskie od 2028 roku.

Renowacja Manston ma kosztować około 500 milionów funtów i obejmować budowę nowych terminali oraz modernizację pasów startowych.

Jeśli strona cargo okaże się sukcesem, możliwe będzie uruchomienie tras pasażerskich do takich krajów jak Holandia, Hiszpania, Cypr czy Malta.


Właściciele lotniska podobno prowadzą rozmowy z tanimi liniami lotniczymi, takimi jak Ryanair, easyJet i Wizz Air, co sugeruje, że Manston może ponownie stać się ważnym punktem na mapie tanich lotów w Wielkiej Brytanii.

Sukces pobliskich lotnisk, takich jak Luton i Stansted, wskazuje na istnienie popytu na dodatkowe loty pasażerskie w regionie.

Właściciele Manston, RiverOak Strategic Partners, którzy nabyli teren za 14 milionów funtów, planują na początek operować pięcioma lotami cargo dziennie.

Planom przywrócenia lotniska do życia towarzyszą jednak kontrowersje. Inspektorat Planowania zalecił odrzucenie planów renowacji, argumentując, że lotnisko nie zapewni usług „dodatkowych lub różnych” od tych oferowanych przez inne lotniska, będzie szkodliwe dla środowiska i zwiększy presję na lokalne drogi. Mimo to, plany renowacji Manston zostały zatwierdzone w sierpniu ubiegłego roku.


Manston ma potencjał, by wspomóc handel Wielkiej Brytanii z resztą świata, importując kluczowe i czasochłonne towary, takie jak świeże owoce i zaopatrzenie medyczne.

Projekt ma na celu stworzenie alternatywy dla przepełnionych lotnisk londyńskich, zmniejszenie kongestii drogowej spowodowanej transportem towarów przez tunel pod kanałem La Manche oraz pobudzenie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy w Kent.

Odrodzenie Manston Airport może przynieść znaczące korzyści ekonomiczne i logistyczne dla południowo-wschodniej Anglii, oferując jednocześnie podróżnym więcej opcji tanich lotów.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ostrzeżenie dotyczące rachunków za energię: Dodatkowe 28 GBP opłaty dla klientów British Gas, OVO, EDF i Octopus
 Czytaj następny artykuł:
Pełna lista najbardziej przygnębiających miast w Wielkiej Brytanii