Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Jakie dochody są potrzebne do godnego życia w Wielkiej Brytanii? Co najmniej 29 500 GBP – znacznie więcej niż zarabia wiele gospodarstw domowych

W obliczu rosnących kosztów życia, badacze z Loughborough University zastanawiają się, jaki dochód jest potrzebny do godnego życia w Wielkiej Brytanii w 2023 roku.

Ich analiza wskazuje, że pojedyncza osoba potrzebuje zarobić co najmniej 29 500 funtów rocznie, aby osiągnąć akceptowalny standard życia.


To znaczący wzrost w porównaniu do 2022 roku, kiedy potrzebna kwota wynosiła 25 000 funtów.

Dla rodziny z dwójką dzieci kwota ta wzrasta do 50 000 funtów, w porównaniu do 44 500 funtów w roku poprzednim.

Badanie to jest częścią projektu „Minimum Income Standard” (MIS), który od 15 lat bada, jakie są potrzeby materialne i niematerialne gospodarstw domowych, aby osiągnąć odpowiedni standard życia.

MIS koncentruje się na określeniu, co jest potrzebne do uczestnictwa w społeczeństwie, a nie tylko na przetrwanie.


Według najnowszej analizy, 19,2 miliona osób w Wielkiej Brytanii, czyli 29% populacji, żyje w gospodarstwach domowych, które zarabiają poniżej minimalnego standardu, nie mając wystarczających dochodów.

Jest to wynik znaczących nacisków na dochody gospodarstw domowych i inflacji, szczególnie w zakresie żywności i paliwa domowego.

W sytuacji, gdy koszty życia rosną szybko, dochody ludzi, zarówno pracujących, jak i niepracujących, nie nadążają za tym wzrostem.

Osoba bez pracy otrzymuje tylko 30% tego, co jest potrzebne do osiągnięcia MIS. Nawet pracując na pełny etat za krajową płacę minimalną, osiąga tylko 73% wymaganego minimum.


Para z dwójką dzieci, otrzymująca świadczenia dla osób bez pracy, ma tylko połowę tego, co jest potrzebne, a pracując na pełny etat za płacę minimalną, nadal nie osiąga MIS, mając 95% potrzebnych środków do akceptowalnego standardu życia.

Zobacz też:


W odpowiedzi na te wyzwania badacze wzywają rząd do podjęcia działań. Proponują zwiększenie świadczeń zgodnie z inflacją, aby usunąć niepewność dla osób otrzymujących świadczenia i poprawić system zabezpieczenia społecznego.

Podkreślają również potrzebę długoterminowych inwestycji w mieszkalnictwo oraz poszukiwanie sposobów na obniżenie kosztów i poprawę jakości kluczowych usług, takich jak transport i opieka nad dziećmi.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
David Cameron wraca do brytyjskiego rządu jako minister spraw zagranicznych
 Czytaj następny artykuł:
Ostrzeżenie dla osób pobierających zasiłki. Mogą stracić nawet 670 GBP