Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ostrzeżenie dla osób pobierających zasiłki. Mogą stracić nawet 670 GBP

Osoby korzystające z systemu Universal Credit w Wielkiej Brytanii mogą stanąć w obliczu znaczącego spadku swoich dochodów w przyszłym roku.

Eksperci ostrzegają, że kwota świadczeń może zmniejszyć się o nawet £670 w 2024 roku, nawet jeśli zostaną one zwiększone zgodnie ze wskaźnikiem inflacji CPI (Consumer Price Index).


Mimo że poziom inflacji ustabilizował się, nadal pozostaje na historycznie wysokim poziomie, a ekonomiści nie spodziewają się znaczących zmian w przyszłym roku.

Jeśli świadczenia wzrosną zgodnie ze wskaźnikiem inflacji z września, oczekuje się, że od kwietnia 2024 roku wzrosną o 6,7%.

Zobacz też:


Jednakże ocena przeprowadzona przez New Economics Foundation wskazuje, że może to oznaczać znaczący spadek realnych dochodów.

Nawet z potencjalnym wzrostem świadczeń, osoby korzystające z nich mogą być w gorszej sytuacji, ponieważ prawdopodobnie nie będzie już wsparcia związanego z kosztami utrzymania.


Jeśli wsparcie związane z kosztami utrzymania zakończy się w kwietniu przyszłego roku, może to zniwelować wszelkie zwiększenia świadczeń.

Fundacja stwierdziła, że wiele gospodarstw domowych stoi w obliczu perspektywy dalszych trudności, ponieważ niepewność co do przyszłego wsparcia nadal trwa.

Według analizy cztery na dziesięć rodzin nie osiągną „minimalnego standardu dochodu” - powszechnie używanego wskaźnika godziwego standardu życia po odjęciu kosztów mieszkania i opieki nad dziećmi.

W takich samych okolicznościach samotny rodzic z jednym dzieckiem korzystający z Universal Credit może doświadczyć spadku dochodów o £350, podczas gdy para powyżej 25 roku życia z dwójką dzieci zobaczy wzrost świadczeń tylko o £35.


Gareth McNabb, dyrektor ds. zewnętrznych w organizacji Christians Against Poverty (CAP), powiedział: „W obecnej sytuacji świadczenia są wypłacane na poziomie, który jest całkowicie niewystarczający, nawet do pokrycia najbardziej podstawowych potrzeb — standardowa kwota w Universal Credit jest o £35 tygodniowo niższa. Spadek inflacji nie oznacza, że ceny spadają, tylko że rosną wolniej”.

„Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w wysokości 6,7%, który jest używany do określania wzrostu świadczeń, również nie odzwierciedla w pełni życia na niskim dochodzie, gdzie znacznie większa część wydatków przeznaczana jest na takie obszary jak żywność, gdzie ceny rosną prawie dwukrotnie szybciej niż średnia”.

Aktualna standardowa kwota dla pojedynczych beneficjentów Universal Credit poniżej 25 roku życia wynosi £292.11 miesięcznie. Jeśli wzrośnie o 6,7%, zwiększy się o £19.57, do £311.68.


Dla pojedynczych beneficjentów powyżej 25 roku życia wzrośnie o £24.71, z £368.74 do £393.45 miesięcznie.

Dla osób poniżej 25 roku życia mieszkających z partnerem miesięczna płatność wzrośnie z £458.51 do £489.23 – wzrost o £30.72.

A dla tych, którzy mieszkają z partnerem, a którykolwiek z nich ma powyżej 25 lat, wzrost o 6,7% oznaczałby wzrost miesięcznych płatności o £38.78, z £578.82 do £617.60.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Jakie dochody są potrzebne do godnego życia w Wielkiej Brytanii? Co najmniej 29 500 GBP – znacznie więcej niż zarabia wiele gospodarstw domowych
 Czytaj następny artykuł:
Sztorm Debi uderza w Wielką Brytanię: Met Office wydaje bursztynowe alerty pogodowe