Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways. Najnowsze zasady bagażu podręcznego

Osoby, które miały okazję podróżować samolotem, doskonale wiedzą, że linie lotnicze stosują rygorystyczne ograniczenia odnośnie przewożenia bagażu podręcznego na pokładzie maszyny.

Zasady dotyczące rozmiarów i wagi bagażu podręcznego są często bardzo ścisłe w wielu liniach lotniczych, a ewentualne przekroczenie ustalonych limitów zazwyczaj wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat.


W ostatnim czasie wiele przewoźników zaktualizowało swoje wytyczne dotyczące bagażu podręcznego - informuje Mirror.

Przybycie na lotnisko z torbą, która jest za duża lub za ciężka, może okazać się kosztowne.

Zaleca się zawsze weryfikować aktualne przepisy dotyczące bagażu obowiązujące w danej linii lotniczej i, w razie konieczności, dokonywać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę przed wylotem.


Poniżej prezentujemy najświeższe wytyczne dotyczące bagażu dla sześciu głównych przewoźników lotniczych operujących z terenu Wielkiej Brytanii.

Ryanair

Wszystkie rodzaje biletów pasażerskich obejmują małą torbę osobistą, która musi zmieścić się pod siedzeniem przed pasażerem. Maksymalny rozmiar to 40 cm x 20 cm x 25 cm.

Za dodatkową opłatą zaczynającą się od 5,30 GBP można kupić drugi bagaż podręczny o wadze do 10 kg lub pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego od 11,50 GBP.

Ponadgabarytowy bagaż podręczny zostanie odrzucony przy wejściu na pokład lub, jeśli to możliwe, zostanie umieszczony w luku bagażowym samolotu za opłatą 69,99 €/£ (opłata podlega podatkowi VAT na loty krajowe według obowiązujących stawek rządowych).


Jeśli nie masz pewności, czy Twój bagaż ma właściwy rozmiar, sprawdź go przy stanowisku odprawy bagażowej przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa.

Zasady dotyczące pełnego bagażu Ryanair można przeczytać tutaj.

Wizz Air

Wszyscy pasażerowie Wizz Air mogą zabrać na pokład małą torbę podręczną o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm i wadze nieprzekraczającej 10 kg.

Posiadacze biletu priorytetowego mogą zabrać ze sobą dodatkową „torbę na kółkach” o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm i wadze nieprzekraczającej 10 kg, wliczoną w cenę biletu.

Opłaty za bagaż rejestrowany różnią się znacznie w zależności od tego, czy dokonujesz rezerwacji online, czy na lotnisku oraz w jakim sezonie lecisz.


Jedna 10-kilogramowa torba może kosztować od 5 do 51 funtów.

Zasady Wizz Air dotyczące pełnego bagażu można znaleźć tutaj.

easyJet

Na pokład można bezpłatnie zabrać jedną małą torbę podręczną na osobę.

Może mieć maksymalny rozmiar 45 cm x 36 cm x 20 cm (wraz z uchwytami lub kółkami) i musi zmieścić się pod siedzeniem przed Tobą. Może ważyć do 15 kg i musisz być w stanie samodzielnie wnieść ją na pokład.

Każdy bagaż przekraczający te ograniczenia będzie podlegał opłacie w wysokości 48 GBP i trafi do luku bagażowego.

Zobacz też:

Jet2

Pasażerowie mogą wnieść na pokład bezpłatnie jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze nie większej niż 10 kg i rozmiarze nie większym niż 56 cm x 45 cm x 25 cm, łącznie z kółkami i uchwytami.


Jeśli Twój bagaż podręczny waży więcej lub jest większy, zostanie umieszczony w luku bagażowym i może być konieczne uiszczenie opłaty.

Możesz również zabrać na pokład mały, osobisty bagaż (taki jak torebka, torba na laptopa), o ile zostanie on umieszczony pod siedzeniem przed Tobą.

TUI

Podczas lotu TUI Airways możesz zabrać bezpłatnie jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 10 kg.

Maksymalne wymiary bagażu podręcznego wynoszą 55 cm x 40 cm x 20 cm, a bagaż podręczny należy włożyć do schowka nad głową.

Nie można wnieść dodatkowej rzeczy, takiej jak laptopy, torebki i przedmioty kupione na lotnisku – muszą one zmieścić się w jednej sztuce bagażu podręcznego.

British Airways

Pasażerowie British Airways mogą zabrać na pokład bagaż podręczny i jedną małą torbę.

Bagaż podręczny nie powinien być większy niż 56 cm x 45 cm x 25 cm, a mała torba jest ograniczona do 40 cm x 30 cm x 15 cm.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Płaca minimalna wzrośnie do 11 funtów na godzinę w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Tesco wprowadza duże zmiany w supermarketach, które oszczędzą klientom pieniądze