Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Druga wiosna w UK. Rekordowe temperatury w listopadzie

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą znosić ulewne deszcze i silne wiatry, ale temperatury sięgają kilkunastu stopni w okresie, który meteorolodzy nazwali „drugą wiosną”.

To był mokry miesiąc w całym kraju, a w Shoreham w południowej Anglii i Inverbervie w Szkocji spadły rekordowe opady deszczu, odpowiednio 176,4 mm i 133 mm do tej pory.


Meteorolodzy z Met Office zapowiadają więcej ulew z żółtymi ostrzeżeniami o deszczu w weekend, a Agencja Środowiska ma cztery ostrzeżenia powodziowe i 53 alerty powodziowe dla Anglii, natomiast w Szkocji jest pięć ostrzeżeń powodziowych a Walii cztery.

Jednak cieplejsza pogoda doprowadziła do tak zwanej drugiej wiosny dla roślin i kwiatów, które w niektórych miejscach kwitną dłużej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogrody ponownie budzą się do życia w listopadzie ze względu na „wyjątkowo łagodny” miesiąc pogody.

Kwiaty i rośliny wkraczają w „drugą wiosnę” z powodu cieplejszych warunków, przedłużając kwitnięcie o miesiące dłużej niż zwykle, powiedzieli ogrodnicy.


Jak podają meteorolodzy, do tej pory w listopadzie było o 2,2°C cieplej, niż wynosi średnia temperatura w tym miesiącu.

Jest to również spowodowane suszą tego lata i bardzo wysokimi temperaturami we wrześniu i październiku.

Pippa Greenwood, botanik i menedżer w Horticultural Trades Association, powiedziała, że ​​sposób, w jaki zieleń reaguje na łagodną pogodę, jest „całkowicie szalony”.

„Jeśli wyjrzysz przez okno, zobaczysz dziwną mieszankę niektórych drzew, które są nieco zniszczone suszą i mają trochę liści, podczas gdy niektóre upuściły liście kilka tygodni temu” – powiedziała BBC News.

„Niektóre trzymają się harmonogramu, podczas gdy inne kwitną po raz pierwszy w tym roku”.


Listopadowa łagodna pogoda jest ostatnim z wydarzeń meteorologicznych w tym roku, które wpłynęły na cykl życia ogrodów, zaburzając okres, w którym normalnie spodziewalibyśmy się, że letnie kwiaty więdną.

„Podczas suszy tego lata wiele roślin przeszło w stan uśpienia, tak jak zazwyczaj zimą, tym razem doszło do tego latem, ponieważ było za gorąco” – powiedziała Barker.

„W tym miesiącu mieliśmy dużo deszczu i było bardzo łagodnie, więc wytworzyło się wiele nowych przyrostów”.

Chociaż ogrodnicy z zadowoleniem przyjęli możliwość cieszenia się ogrodami przez chwilę dłużej, ostrzegają, że zwrot wydarzeń może mieć szkodliwy wpływ aż do przyszłej wiosny.


„Niektóre rośliny zużywają teraz dużo zasobów, więc mogą nie zakwitnąć w przyszłym roku” – powiedziała Barker.

„Jeśli coś się zepsuje, ucierpią stworzenia, które się nimi żywią i może to zakłócić wiele cykli życiowych” - dodała.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Zakaz karmienia kaczek ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się ptasiej grypy
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair ogłasza więcej lotów z brytyjskiego lotniska