Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Johnson i Sunak ogłaszają obniżkę podatków w UK w wysokości 6 000 000 000 funtów

Boris Johnson i Rishi Sunak powiedzieli Brytyjczykom, że rząd jest „po ich stronie”, jeśli chodzi o narastający kryzys kosztów utrzymania.

Jednak w sytuacji, gdy ceny żywności i benzyny osiągają nowe szczyty, pogrążając miliony ludzi w trudnej sytuacji finansowej, niektórym może być trudno uwierzyć ich zapewnienia.


W niedzielnym artykule dla The Sun premier i minister finansów przedstawili coś, co nazywają „największą pojedynczą obniżką podatków w ciągu dekady”, o wartości 6 miliardów funtów.

Johnson i Sunak powiedzieli, że gdy próg ubezpieczenia społecznego (NI) wzrośnie w środę z 9880 funtów do 12570 funtów, to 30 milionów ludzi zaoszczędzi do 330 funtów rocznie.

Twierdzą, że zmiana spowoduje, że 2,2 miliona ludzi nie będzie w ogóle płacić ubezpieczenia społecznego lub podatku dochodowego od ich zarobków.

Jak dodali, historyczna obniżka podatków wyniesie 6 miliardów funtów i spowoduje, że „około 70% brytyjskich pracowników” zapłaci mniej na ubezpieczenie społeczne.

W artykule opisują miliardy, które rząd planuje wydać, aby złagodzić uderzenie inflacji.

Ich środki obejmują „zniżkę podatku lokalnego, obniżkę opłaty paliwowej, co najmniej 400 funtów na każde gospodarstwo domowe, aby pomóc w rachunkach za energię i co najmniej 1200 funtów dla ośmiu milionów najsłabszych gospodarstw domowych”.


„Wiemy, że to trudne, ale chcemy, abyście wiedzieli, że ten rząd jest po waszej stronie” – napisali obaj. „I choć będzie ciężko, przejdziemy przez to”.

„Dlatego pomagamy gospodarstwom domowym w całym kraju, przekazując 37 miliardów funtów wsparcia finansowego”.

„Tak więc, bez względu na to, czy pracujesz w fabryce, czy jesteś pracownikiem opieki, fryzjerem lub grafikiem, obniżka podatków w tym tygodniu prawdopodobnie poprawi sytuację twoją i twojej rodziny” - dodali.

Johnson i Sunak obwiniali kryzys wzrostu kosztów utrzymania dodatkowym popytem spowodowanym powrotem światowego przemysłu do życia po pandemii Covid-19 i wojnie na Ukrainie.

Zobacz też:


Artykuł pojawił się po zaprzeczeniu przez przywódcę torysów, że jego rząd jest „zadowolony” ze spirali inflacji i w odniesieniu do rosnących kosztów zaostrzonych przez wojnę na Ukrainie, powiedział, że „koszt wolności” jest „zawsze wart płacenia”.

Premier powiedział, że istnieje „duża szansa” na naprawienie niepotrzebnej presji kosztowej dla ludzi i firm w całej Wielkiej Brytanii.

Przemawiając na konferencji prasowej na zakończenie szczytu NATO w Madrycie w czwartek, Johnson powiedział, że „bardzo, bardzo napięty rynek pracy” i trudny „bilans naszego miksu energetycznego” zwiększają presję inflacyjną.


Wciąż narastają obawy, że kryzys związany z rosnącymi kosztami utrzymania może doprowadzić Wielką Brytanię do recesji.

Spowodował on już spadek produkcji dwa kwartały z rzędu, ponieważ gwałtownie rosnąca inflacja skłania gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa do ograniczania wydatków.

Inflacja osiągnęła już najwyższy od 40 lat poziom 9,1%, a jesienią ma wzrosnąć powyżej 11%.

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey powiedział w środę, że rosnąca inflacja uderzy w Wielką Brytanię mocniej niż w jakąkolwiek inna dużą gospodarkę i że PKB prawdopodobnie spadnie wcześniej i bardziej niż w innych krajach.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjczycy wezwani do noszenia masek. Liczba hospitalizacji w UK z powodu Covid-19 znów gwałtownie rośnie
 Czytaj następny artykuł:
Tysiące osób w Wielkiej Brytanii otrzyma 200 GBP na konto bankowe