Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Inwazja na Ukrainę może spowodować globalny kryzys żywnościowy, ostrzega ONZ

Inwazja Rosji na Ukrainę może wkrótce spowodować globalny kryzys żywnościowy, który może trwać latami, ostrzegło ONZ.

Sekretarz generalny Antonio Guterres powiedział, że wojna pogorszyła bezpieczeństwo żywnościowe w biedniejszych krajach, z powodu rosnących cen.


Dodał, że niektóre kraje mogą stanąć w obliczu długotrwałego głodu, jeśli eksport z Ukrainy nie zostanie przywrócony do poziomu sprzed wojny.

Konflikt odciął dostawy z ukraińskich portów, które niegdyś eksportowały ogromne ilości oleju spożywczego oraz zbóż, takich jak kukurydza i pszenica.

Zmniejszyło to globalną podaż i spowodowało gwałtowny wzrost cen produktów alternatywnych.

Według ONZ światowe ceny żywności są prawie o 30% wyższe niż w tym samym czasie w zeszłym roku.


Przemawiając w środę w Nowym Jorku, Guterres powiedział, że konflikt – w połączeniu ze skutkami zmian klimatycznych i pandemii – „grozi dziesiątkom milionów ludzi pogrążeniem się w niepewności, a następnie niedożywieniem i masowym głodem”.

„W naszym świecie jest teraz wystarczająco dużo żywności, jeśli będziemy działać razem. Jednak jeśli nie rozwiążemy tego problemu dzisiaj, w nadchodzących miesiącach staniemy w obliczu globalnego niedoboru żywności” – dodał.

Ostrzegł, że jedynym skutecznym rozwiązaniem kryzysu jest przywrócenie na rynek światowy ukraińskiej produkcji żywności, a także nawozów produkowanych zarówno przez Rosję, jak i Białoruś.

Zobacz też:


Rosja i Ukraina wytwarzają 30% światowych dostaw pszenicy, a przed wojną Ukraina była postrzegana jako światowy koszyk chlebowy, eksportując przez swoje porty 4,5 miliona ton płodów rolnych miesięcznie - podało BBC.

Jednak, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję w lutym, eksport załamał się, a ceny poszybowały w górę. Ceny wzrosną jeszcze bardziej po tym, jak w sobotę Indie zakazały eksportu pszenicy.


ONZ twierdzi, że na Ukrainie utknęło obecnie około 20 milionów ton zboża z poprzednich zbiorów, które jeśli zostaną uwolnione, mogą zmniejszyć presję na światowych rynkach.

Tymczasem sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że świat stanął w obliczu „największego globalnego kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego naszych czasów”, który został zaostrzony przez to, co nazwał „wojną z wyboru” prezydenta Rosji Władimira Putina.

-