Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ważne: Od dziś nowe przepisy dla kierowców i pieszych w UK. Koniecznie się z nimi zapoznaj

Dziś wchodzi w życie ważna zmiana Kodeksu Drogowego w Wielkiej Brytanii, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego rowerzystów i pieszych.   

Nowe przepisy obejmują hierarchię użytkowników dróg – od kierowców oczekuje się, że będą bardziej uważać na rowerzystów, pieszych i jeźdźców konnych.

Wprowadzono osiem nowych przepisów i 49 poprawek mających wpływ na priorytetowy dostęp na drogach, w tym na rondach.


Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że kierowcy, którzy używają telefonu komórkowego podczas jazdy, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 200 funtów i sześcioma punktami karnymi.

Zgodnie z nową hierarchią, kierowcy samochodów będą mieli obowiązek dać pierwszeństwo rowerzystom i pieszym.

Przejścia dla pieszych

Kierowcy i rowerzyści muszą ustąpić pierwszeństwa, gdy piesi przechodzą lub czekają na przejściu dla pieszych.

Oznacza to, że piesi mają teraz pierwszeństwo na przejściach dla pieszych, na przejściach równoległych i na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, gdy mają zielony sygnał.

Spacery i jazda na rowerze

Rowerzyści nie powinni wyprzedzać pieszych lub jeźdźców konnych blisko, lub z dużą prędkością we wspólnych przestrzeniach.

Powinni próbować ostrzec innych o swojej obecności, na przykład dzwoniąc dzwonkiem i przewidzieć, że ludzie mogą być głusi, niewidomi lub niedowidzący.

Spacerujący ludzie powinni uważać, aby nie blokować ścieżek.

Rowerzyści

Rowerzystom doradza się jazdę środkiem jezdni przy zbliżaniu się do skrzyżowań oraz jazdę środkiem na mało uczęszczanych drogach – obecnie rowerzyści jeżdżą zazwyczaj po lewej stronie.

Nowe przepisy sugerują, że w przypadku dwóch rowerzystów bezpieczniej jest jeździć obok siebie (ramię w ramię), a nie jeden za drugim, zwłaszcza gdy towarzyszysz dzieciom lub osobom z mniejszym doświadczeniem.

Rowerzyści ​​powinni zachować ostrożność podczas mijania zaparkowanych pojazdów, pozostawiając około 1 m, aby uniknąć uderzenia, jeśli drzwi samochodu się otworzą.

Wyprzedzanie rowerzystów i pieszych

Kierowcy powinni zostawić co najmniej 1,5 metra podczas wyprzedzania rowerzystów przy prędkości do 30 mil na godzinę.

Podczas jazdy z wyższą prędkością należy zapewnić jeszcze większy odstęp podczas wyprzedzania rowerzysty.

Należy zachować odległość co najmniej dwóch metrów, gdy mijamy ludzi idących drogą, np. gdy nie ma chodnika.

Otwieranie drzwi samochodu

Kierowcy i pasażerowie powinni otwierać drzwi ręką po przeciwnej stronie — na przykład lewą ręką, aby otworzyć drzwi po prawej stronie.

Technika, znana jako Dutch Reach, zachęca ludzi do odwracania głowy i patrzenia przez ramię – zmniejszając ryzyko otwarcia drzwi, gdy ktoś się zbliża do pojazdu.

Ronda

Kierowcy powinni dać pierwszeństwo rowerzystom, jeźdźcom konnym i osobom prowadzącym pojazdy konne i nie powinni próbować przecinać ich pasa.

Wyprzedzanie rowerzystów na skrzyżowaniach

Rowerzyści jadący prosto na skrzyżowaniu mają pierwszeństwo przed pojazdami oczekującymi na skręcenie w boczną drogę lub zjechanie z niej, chyba że oznakowanie drogi wskazuje inaczej.


Ładowanie pojazdów elektrycznych

Kierowcy powinni parkować jak najbliżej publicznych punktów ładowania, aby uniknąć ryzyka potknięcia się przez ciągnące się kable.

Nowe zasady mają charakter doradczy, więc ich nieprzestrzeganie nie spowoduje nałożenia grzywny.

Pojawiły się jednak obawy, że nowe wytyczne mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo.

Przewodniczący AA, Edmund King, powiedział, że kierowcy „najprawdopodobniej zostaną uderzeni z tyłu przez inny pojazd”, jeśli zatrzymają się na ruchliwych drogach, aby umożliwić komuś przejście.

Piesi mogą być również narażeni na ryzyko, jeśli jeden pojazd ustąpi, ale inny jadący w przeciwnym kierunku się nie zatrzyma.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejny sztorm uderzy w Wielką Brytanię. Nadchodzi Corrie. Istnieje zagrożenie dla życia
 Czytaj następny artykuł:
Uwaga: Sztorm Malik w Wielkiej Brytanii. Met Office wydało bursztynowe i żółte alerty