Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Uwaga: Sztorm Malik w Wielkiej Brytanii. Met Office wydało bursztynowe i żółte alerty

Met Office wydało bursztynowe i żółte ostrzeżenia pogodowe z powodu sztormu Malik, który uderzy dziś w Wielką Brytanię.

W nadchodzących dniach w dużej części Wielkiej Brytanii meteorolodzy przewidują wiatry o prędkości do 80 mil na godzinę, które mogą zagrażać życiu, uszkodzić budynki, i spowodować przerwy w dostawie prądu i zakłócenia w podróży.


Storm Malik, będzie najbardziej odczuwalny w północnych obszarach w ten weekend i w poniedziałek, przyniesie ze sobą silne deszcze i wichury.

W odsłoniętych obszarach przybrzeżnych można się spodziewać wiatru wiejącego z prędkością do 80 mil na godzinę, natomiast w głębi lądu wystąpi wiatr o prędkości do 60 mil na godzinę.

System niskiego ciśnienia przejdzie przez Irlandię Północną, Szkocję i górną połowę Anglii, kierując się na wschód w kierunku Danii.

Met Office ostrzega przed urazami i niebezpieczeństwem dla życia, które mogą spowodować latające odłamki, lub spadające dachówki z dachów, a także przewracane przez silny wiatr drzewa, oraz duże fale wzdłuż brzegów morskich.


Biuro meteorologiczne ostrzega też przed ewentualnymi opóźnieniami w transporcie drogowym, kolejowym, lotniczym i promowym.

Istnieje też możliwość uszkodzenia budynków, takich jak zerwanie dachów lub dachówek z dachów.

Należy się też przygotować na możliwość wystąpienia przerw w dostawie prądu i innych usług, jak brak Internetu lub brak sygnału telefonii komórkowej.

Ostrzeżenia obowiązują od godziny 4:00 w sobotę do południa w poniedziałek.

Główny meteorolog Met Office, Paul Gundersen, powiedział: „Wpływy sztormu Malik będą największe w Danii w niedzielę, ale ślad burzy w poprzednich godzinach oznacza, że Wielka Brytania również ucierpi”.


„Na północy Wielkiej Brytanii w sobotę wystąpią bardzo silne wiatry i deszcz, a deszcz prawdopodobnie zmienią się w śnieg na północnych wyżynach”.

„Największe wiatry spodziewane są na odsłoniętych obszarach przybrzeżnych w północnej i wschodniej Szkocji, ale w większości kraju będzie to wietrzny dzień”.

Sztorm Malik został nazwany przez Duński Instytut Meteorologiczny, gdzie spodziewany jest największy wpływ.

Duński Instytut Meteorologiczny jest częścią północnej grupy narodów europejskich, które nazywają burze.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ważne: Od dziś nowe przepisy dla kierowców i pieszych w UK. Koniecznie się z nimi zapoznaj
 Czytaj następny artykuł:
O mało nie potrącił 4 dzieci, uratował ich ojciec, który rzucił się na maskę samochodu. Teraz kierowca usłyszał wyrok