Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Nowa mutacja koronawirusa AY.4.2, występująca w UK, jest jeszcze bardziej zaraźliwa niż Delta

Nowa mutacja koronawirusa AY.4.2, występująca w UK, jest jeszcze bardziej zaraźliwa niż Delta

Brytyjski rząd przekazał, że nowa mutacja koronawirusa, która jest jeszcze bardziej zaraźliwa niż szybko rozprzestrzeniający się wariant Delta, jest ściśle monitorowana.

Mutacja – znana jako AY.4.2 lub Delta Plus – pochodzi od szczepu Delta, który dominuje na całym świecie.


Rząd ogłosił, że mutacja wariantu Delta rozwija się w Anglii i jest monitorowana i oceniana, zgodnie z oficjalnymi zasadami dotyczącymi zdrowia w Wielkiej Brytanii.

Wczesna analiza sugeruje, że może ona być o 10 do 15 procent bardziej zakaźna niż wariant Delta, który sam w sobie jest około siedmiokrotnie bardziej zakaźny niż pierwsza forma koronawirusa zidentyfikowana w chińskim mieście Wuhan w styczniu 2020 roku.

Szacuje się, że mutacja AY.4.2, która po raz pierwszy została zidentyfikowana w czerwcu, odpowiada za prawie 10 procent przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

Jednak nie osiągnęła ona tak gwałtownego wzrostu, jak Delta, gdy po raz pierwszy została przywieziona do Wielkiej Brytanii z Indii na początku tego roku.


„Jest to potencjalnie bardziej zakaźny szczep, ale w porównaniu z tym, co widzieliśmy w przypadku Alfa i Delta nie rozprzestrzenia się tak szybko. Prawdopodobne, że jest on do 10 procent bardziej zakaźny, więc mówimy o dość subtelnej różnicy i to jest obecnie w trakcie badań. Na tym etapie powiedziałbym, poczekajmy i zobaczmy, nie wpadajmy w panikę” – powiedział Profesor Francois Balloux z University College London, którego cytuje The Times, ale zastrzegł, że nie można niczego przesądzać.

Nowa mutacja nie jest jeszcze uważana za wariant budzący obawy lub wariant badany w kategoriach przypisanych do wariantów dużego poziomu ryzyka.

Jednak rzecznik premiera powiedział: „To jest coś, czemu bardzo się przyglądamy. Jak można się spodziewać, ściśle go monitorujemy i w razie potrzeby nie zawahamy się podjąć działań”.

Tuesday, 19 October 2021 22:03
 


Czytaj poprzedni artykuł:
NHS wzywa do natychmiastowego wprowadzenia obowiązku noszenia masek
 Czytaj następny artykuł:
Tak źle nie było od 7 miesięcy. W Wielkiej Brytanii odnotowano najwięcej zgonów od 9 marca