Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Co z podróżami do Polski? Już niedługo następna aktualizacja list podróży

Co z podróżami do Polski? Już niedługo następna aktualizacja list podróży

Aktualizacje list podróży w Wielkiej Brytanii są przeprowadzana co trzy tygodnie. Kiedy więc nastąpi kolejna aktualizacja podróży i które kraje mogą zostać dodane do zielonej listy?

System sygnalizacji świetlnej został wprowadzony na początku tego roku, aby zapewnić podróżnym przejrzystość.

Jednak zielona lista, która pozwala na podróże zagraniczne bez kwarantanny, jest bardzo mała i spowodowała chaos u wielu wczasowiczów, ponieważ kraje często były usuwane z listy w krótkim czasie.


W ciągu ostatnich kilku miesięcy aktualizacja była zwykle przekazywana przez ministra Transportu Granta Shappsa w czwartek.

Termin ten został jednak przesunięty o jeden dzień na ostatnim przeglądzie, który odbył się w środę 14 lipca.

Dlatego następny przegląd systemu sygnalizacji świetlnej prawdopodobnie odbędzie się w środę 4 sierpnia lub czwartek 5 sierpnia.

Paul Charles, dyrektor generalny PC Agency, w połowie lipca pisał na Twitterze, że Włochy, Kanada, Niemcy i Polska mogą spełnić kryteria dodania do zielonej listy.

Charles napisał na Twitterze, że wszystkie cztery kraje „mają bardzo mało zakażeń koronawirusem” poniżej jednego procenta, co oznacza, że kraje powinny zostać dodane na zieloną listę.


Jednak w tym tygodniu Charles powiedział The Telegraph, że prawdopodobnie 14 krajów trafi na zieloną listę podczas następnej aktualizacji.

Są to: Austria, Bośnia, Kanada, Włochy, Czechy, Niemcy, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, San Marino, Słowacja i Słowenia.

Dokładne kryteria rządowego systemu sygnalizacji świetlnej nie zawsze są jasne, więc każdy, kto ma nadzieję na podróż, będzie musiał poczekać na kolejną aktualizację, aby dokładnie wiedzieć, które kraje zostaną umieszczone na zielonej liście.

Rząd Wielkiej Brytanii ostatnio wprowadził zmianę zasad dotyczących podróżowania do krajów z bursztynowej listy dla osób w pełni zaszczepionych.

Podróże zagraniczne z krajów z bursztynowej listy bez kwarantanny po powrocie są dozwolone od 19 lipca tylko dla tych, którzy otrzymali dwie szczepionki.

Jednak pomimo to, że Francja znajduje się na bursztynowej liście, te zasady nie mają zastosowania, a każdy odwiedzający i przejeżdżający przez Francję musi izolować się przez 10 dni po powrocie, niezależnie od statusu szczepień.


Niektóre media jednak sugerują, że zasada dotycząca Francji może zostać cofnięta, ponieważ urzędnicy uważają, że zagrożenie wariantem beta zostało powstrzymane.

Obecnie osoby w pełni zaszczepione mogą podróżować samolotem do Polski bez odbywania kwarantanny w obu krajach.

Jednak osoby w pełni zaszczepione podróżujące samochodem do Polski i wracające przez francę muszą odbyć kwarantannę w Wielkiej Brytanii.

Osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać żadnych testów przed wyjazdem zarówno podczas lotu samolotem, jak i wyjazdu samochodem przez Francję.  Testy są konieczne jedynie podczas powrotu do Wielkiej Brytanii.

Niezaszczepione osoby obecnie muszą odbyć kwarantannę w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

Tuesday, 27 July 2021 10:31
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Liczba zakażeń koronawirusem w UK spadła szósty dzień z rzędu
 Czytaj następny artykuł:
Heathrow wzywa brytyjski rząd do otwarcia granic dla w pełni zaszczepionych podróżnych z USA i UE