Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

W brexitowej monecie pięćdziesięciopensowej brakuje …. przecinka. Philip Pullman nawołuje do bojkotu

Brytyjczycy już trzykrotnie próbowali wyemitować monetę kolekcjonerską upamiętniającą brexit.

Po podpisaniu umowy o wyjściu z Unii Europejskiej przez Borisa Johnsona bilon w końcu zostanie wypuszczony 31 stycznia 2020 rok.

Pierwotnie emisję zaplanowano na 31 maja 2019 roku i ta data widniała na projekcie. Wyprodukowano nawet tysiąc egzemplarzy prototypowych, ale trzeba było je przetopić, bo datę brexitu przesunięto.


Wprowadzenie monety do obiegu przełożono więc na 31 października. Gdy wielka Brytania miała opuścić Unię w październiku 2019 roku, minister finansów Philip Hammond zamówił wypuszczenie specjalnej okolicznościowej monety o wartości 50 pensów.

W obieg miało wejść 3 mln monet o nominale 50 pensów. Na rewersie miała widnieć data brexitu 31 października 2019.

Cześć monet została wyprodukowana, na ich rewersie znajdowała się jednak data, która była nieaktualna, bo do brexitu nie doszło.

Królewska Mennica, która wybiła specjalne 50-pensowe monety, musiała je potem zniszczyć.

Jak poinformowała Royal Mint, do przetopienia trafiło około 1 mln takich siedmiobocznych monet.

Ostatecznie zlecono wyprodukowanie kolejnej monety. Nowa moneta 50 pensów upamiętniająca odejście Wielkiej Brytanii z Uni Europejskiej, które nastąpi w piątek 31 stycznia, została zaprezentowana przez Sajida Javida.


Uśmiechnięty Minister pokazał jedną z nowych monet z napisem „Pokój, dostatek i przyjaźń ze wszystkimi narodami” oraz datą 31 stycznia.

Około trzech milionów 50-pensówek upamiętniających brexit wejdzie w obieg w Wielkiej Brytanii od piątku, a kolejne siedem milionów zostanie wybitych w późniejszym okresie tego roku.

Jednak teraz się okazuje, że nowa moneta może zawierać błąd. Hasło, które wybito na okolicznościowej monecie pięćdziesięciopensowej, brzmi "Pokój, dostatek i przyjaźń między narodami".

Jednak zgodnie z oksfordzkimi zasadami interpunkcji przed "i" powinien… stać przecinek.

Na błąd zwrócił uwagę brytyjski pisarz sir Philip Pullman, autor trylogii „Mroczne materie”.

„Na brexitowej monecie pięćdziesięciopensowej brakuje oksfordzkiego przecinka. Powinna zostać zbojkotowana przez wszystkich wykształconych ludzi” – napisał na Twitterze.


Choć to nie jest mój jedyny zarzut, to brak przecinka po słowie „dostatek” mnie wykańcza – popiera go Stig Abell, redaktor prestiżowego magazynu „The Times Literary Supplement”.

Sprawę natychmiast podjęły media, niektórzy w mediach społecznościowych nawołują do bojkotu monety, ale niektórzy uważają, że przecinek nie jest konieczny.

Przecinek oksfordzki jest to przecinek, który jest zalecany końcu listy, stawia się przed „and” lub „or”, jednak nie jest on obowiązkowy.

Przecinek ten zwie się oksfordzkim, ponieważ był tradycyjnie używany przez drukarzy i redaktorów wydawnictwa Oxford University Press.

Jest opcjonalny, co oznacza, że nie musimy go używać. Pomaga on jednak wyrażać się bardziej precyzyjnie.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Co zmieni się po brexicie? W sobotę się obudzimy poza Unią Europejską
 Czytaj następny artykuł:
Big Ben nie zadzwoni w dniu Brexitu