Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Sąd zadecyduje czy Boris Johnson złamał prawo nie podpisując prośby o opóźnienie brexitu
Sąd zadecyduje czy Boris Johnson złamał prawo nie podpisując prośby o opóźnienie brexitu

Sędziowie zadecydują, czy Boris Johnson wysyłając niepodpisany list do UE z prośbą o przedłużenie Brexitu złamał prawo.

Na początku września opozycja parlamentarna przy wsparciu buntowników z Partii Konserwatywnej przeforsowała ustawę blokującą bezumowne wyjście z Unii Europejskiej.

Ustawa ta zobowiązywała premiera do poproszenia o opóźnienie terminu Brexitu, jeśli do 19 października parlament nie przyjmie żadnej wersji umowy w sprawie opuszczenia wspólnoty.

W sobotę rano Izba Gmin zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie przyjęcia umowy brexitowej, która została w czwartek wynegocjowana przez Borisa Johnsona w Brukseli.

Jednak nie doszło do najważniejszego głosowania z powodu poprawki zgłoszonej przez sir Olivera Letwina i Hilarego Benna.


Jej celem jest uniknięcie "przypadkowego brexitu bez umowy", czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, ale ustawa nie przejdzie całego procesu legislacyjnego przed 31 października.

Izba Gmin przyjęła poprawkę Letwina, przez co Boris Johnson został zobowiązany do poproszenia o opóźnienie brexitu do 31 stycznia.

Premier Boris Johnson w sobotę wieczorem wysłał do UE wniosek o opóźnienie Brexitu - ale bez jego podpisu.

Do wniosku dołączono drugi list podpisany przez Johnsona, w którym premier stwierdził, że opóźnienie brexitu byłoby błędem.

Teraz sąd zadecyduje, czy Boris Johnson wysyłając nie podpisany list do UE z prośbą o przedłużenie Brexitu złamał prawo.

Działania premiera już wcześniej zostały przewidziane przez aktywistów. Biznesmen Vince Dale, parlamentarzystka Szkockiej Partii Narodowej Joanna Cherry i prawnik Jolyon Maugham Wniosek do sądu złożyli biznesmen Vince Dale, parlamentarzystka Szkockiej Partii Narodowej Joanna Cherry i prawnik Jolyon Maugham złożyli wniosek do sądu.

Chcieli oni a by premier był zobowiązany nie tylko ustawą, ale i nakazem sądowym do tego, by zwrócić się do Unii z prośbą o opóźnienie brexitu.

Wnioskodawcy chcieli też, aby sąd uniemożliwił Johnsonowi możliwość realizacji jego planu, dzięki któremu Johnson mógłby obejść prawo prosząc o przełożenie brexitu i jednocześnie zwracając się do UE z prośbą, aby odrzuciła ten wniosek.

Sędzia szkockiego sądu jednak oddalił wniosek twierdząc, że "nie ma wątpliwości", że Johnson "akceptuje fakt, że musi zastosować się do wymogów" ustawy i podkreślił, że rząd przekazał mu "jednoznaczne zapewnienie", iż premier tak właśnie się zachowa.

Teraz aktywiści złożyli wniosek , aby sąd zbadał czy premier nie złamał prawa.

Joanna Cherry QC, posełanka SNP, która była zaangażowana w wniesienie sprawy do sądu, opisała działania Johnsona jako „dziecinną sztuczkę polegającą na niepodpisaniu listu i wysłaniu sprzecznego listu motywacyjnego”.

Monday, 21 October 2019 11:49
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Spiker Izby Gmin John Bercow zablokował głosowanie ws. umowy brexitowej
  Czytaj następny artykuł:
Johnson chce, by posłowie dziś głosowali nad umową z UE