Wiadomości
Dziś weszło w życie nowe prawo dotyczące jazdy pod wpływem narkotyków i niektórych leków
Dziś, czyli 2 marca 2015 roku w Anglii i Walii weszło w życie nowe prawo mające na celu zwalczanie zjawiska prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków i leków na receptę.

Ustawodawca chce wyeliminować z brytyjskich dróg kierowców, którzy ryzykują nie tylko swoim życiem, ale także życiem innych osób poprzez zażywanie substancji odurzających oraz zwiększonych dawek leków, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.
Nowe przepisy ustalają bardzo niewielki limit spożycia dla 8 najbardziej popularnych narkotyków takich, jak kokaina czy marihuana. Dodatkowo pod uwagę wzięto 8 leków na receptę, których zwiększone dawki mogą wpływać na osąd. Są to: clonazepam, diazepam, flunitrazepam, lorazepam, oxazepam, temazepam, metadon oraz morfina.
Jeśli osoby, które mają przepisane któryś z wymienionych leków spożywają je zgodnie z zaleceniami, mogą normalnie prowadzić auta. W ramach akcji „THINK!” dostępne są ulotki, które zawierają informacje zachęcające pacjentów do skonsultowania się z lekarzami lub farmaceutami, jeśli nie mają pewności, czy ich dawki są bezpieczne.
Kary za złamanie nowych przepisów obejmują: zakaz prowadzenia pojazdów przez co najmniej rok, mandat w wysokości do 5 tys. funtów, do pół roku więzienia, wpis do kartoteki kryminalnej, informacja o złamaniu przepisów wpisana do prawa jazdy przez 11 lat.
poniedziałek, 02 marca 2015 11:10
-
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Wielka Brytania alarmuje: osoby odchodzące na emeryturę w 2050 roku będą…
Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany dla 35 milionów pracowników – H…
Piękna nadmorska wioska w Wielkiej Brytanii z 24-kilometrową plażą i naj…
Tysiące rodzin w UK otrzyma bony o wartości 180 GBP do supermarketów
Wielka Brytania wprowadza zakaz podróży do 31 krajów – pełna lista zakaz…
Ryanair rezygnuje z papierowych kart pokładowych – co musisz wiedzieć o …
Czynsz w Wielkiej Brytanii wzrósł o 221 GBP miesięcznie w trzy lata – co…