Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways. Najnowsze zasady bagażu podręcznego

Zbliżające się Majowe Bank Holidays to doskonała okazja do planowania letnich wyjazdów.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, podróżowanie samolotem staje się coraz bardziej atrakcyjne dla wielu osób, które pragną wybrać się na zasłużony wypoczynek lub odwiedzić rodzinę.


Wybór odpowiedniej linii lotniczej oraz zrozumienie zasad dotyczących bagażu podręcznego mogą mieć kluczowe znaczenie dla komfortu i efektywności podróży, zwłaszcza w kontekście zmieniających się regulacji i polityk linii lotniczych, charakterystycznych dla roku 2024.

Zrozumienie wymiarów, wag oraz innych istotnych informacji dotyczących bagażu podręcznego jest niezbędne, aby uniknąć dodatkowych opłat i stresu na lotnisku, szczególnie w okresie wzmożonego ruchu, jakim są majowe długie weekendy.

W niniejszym artykule skupimy się na szczegółowym omówieniu zasad dotyczących bagażu podręcznego w sześciu czołowych liniach lotniczych działających na rynku brytyjskim: Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways.

Przedstawimy konkretnie wymiary, wagi oraz inne istotne informacje, które ułatwią podróżnym przygotowanie się do lotu.


Dzięki temu, osoby planujące wyjazd będą mogły cieszyć się spokojnym i bezproblemowym początkiem swojej podróży, unikając zbędnych opłat i nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku.

Ryanair

Każdy pasażer może zabrać na pokład jeden mały osobisty bagaż, który musi zmieścić się pod siedzeniem przed nim.

Przykłady to plecaki o wymiarach 40 cm x 25 cm lub torby podręczne o wymiarach 40 cm x 20 cm.


Za dodatkową opłatą zaczynającą się od 5,30 GBP można kupić drugi bagaż podręczny o wadze do 10 kg lub pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego od 11,50 GBP.

Ta opcja pozwala pasażerom na korzystanie z kolejki priorytetowej oraz zabranie na pokład małego osobistego bagażu (40x20x25cm) oraz większej walizki na kółkach o wadze do 10 kg (55x40x20cm).

Dzięki temu nie trzeba czekać na bagaż przy taśmie na lotnisku docelowym. Jeśli opcja Priorytet jest wyprzedana, można zakupić 10 kg bagaż do odprawy.

Ponadgabarytowy bagaż podręczny zostanie odrzucony przy wejściu na pokład lub, jeśli to możliwe, zostanie umieszczony w luku bagażowym samolotu za opłatą 69,99 €/£ (opłata podlega podatkowi VAT na loty krajowe według obowiązujących stawek rządowych).

Jeśli nie masz pewności, czy Twój bagaż ma właściwy rozmiar, sprawdź go przy stanowisku odprawy bagażowej przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa.


Wizz Air

Wszyscy pasażerowie Wizz Air mogą zabrać na pokład małą torbę podręczną o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm i wadze nieprzekraczającej 10 kg.

Posiadacze biletu priorytetowego mogą zabrać ze sobą dodatkową „torbę na kółkach” o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm i wadze nieprzekraczającej 10 kg, wliczoną w cenę biletu.

Opłaty za bagaż rejestrowany różnią się znacznie w zależności od tego, czy dokonujesz rezerwacji online, czy na lotnisku oraz w jakim sezonie lecisz.


Jedna 10-kilogramowa torba może kosztować od 5 do 51 funtów.

Jet2

Jet2 pozwala na zabranie jednego elementu bagażu podręcznego bez dodatkowych opłat, pod warunkiem że nie przekracza on 10 kg i ma wymiary nie większe niż 56 cm x 45 cm x 25 cm, łącznie z kołami i uchwytami.

Zobacz też:


Jeśli bagaż podręczny przekracza te wymiary lub wagę, musi zostać odprawiony i może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Możesz również zabrać na pokład mały, osobisty bagaż (taki jak torebka, torba na laptopa), o ile zostanie on umieszczony pod siedzeniem przed Tobą.

easyJet

W EasyJet każdy może zabrać na pokład jeden mały bagaż kabinowy o maksymalnych wymiarach 45 x 36 x 20 cm (włącznie z uchwytami i kołami), który musi zmieścić się pod siedzeniem przed Tobą.

Bagaż ten może ważyć do 15 kg i musisz być w stanie samodzielnie wnieść ją na pokład.


Na pokład można bezpłatnie zabrać jedną małą torbę podręczną na osobę.

Każdy bagaż przekraczający te ograniczenia będzie podlegał opłacie w wysokości 48 GBP i trafi do luku bagażowego.

TUI

Podczas lotu TUI Airways możesz zabrać bezpłatnie jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 10 kg.

Maksymalne wymiary bagażu podręcznego wynoszą 55 cm x 40 cm x 20 cm, a bagaż podręczny należy włożyć do schowka nad głową.


Nie można wnieść dodatkowej rzeczy, takiej jak laptopy, torebki i przedmioty kupione na lotnisku – muszą one zmieścić się w jednej sztuce bagażu podręcznego.

British Airways

Pasażerowie British Airways mogą zabrać na pokład bagaż podręczny i jedną małą torbę.

Bagaż podręczny nie powinien być większy niż 56 cm x 45 cm x 25 cm, a mała torba jest ograniczona do 40 cm x 30 cm x 15 cm.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Najtańszy supermarket w Wielkiej Brytanii. Można zaoszczędzić 31 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Pełna lista lokali gastronomicznych o zerowej ocenie higieny w Birmingham