Zaloguj się Załóż konto

Asda dołącza do Lidla i racjonuje jajka. Maksymalnie 2 opakowania na osobę

ASDA dołączyła do Lidla i wprowadziła limit jajek, jaki klienci mogą kupić.

ASDA dołączyła do Lidla i wprowadziła limit jajek, jaki klienci mogą kupić.

Inne supermarkety w całym kraju również doświadczają niedoborów tego kluczowego produktu, a kupujący coraz częściej zauważają puste półki.

Asda potwierdziła The Sun, że kupujący mogą kupić tylko dwie paczki jajek we wszystkich swoich 630 sklepach w całym kraju.


Inne brytyjskie supermarkety również przygotowują się do racjonowania jaj z powodu problemów z zaopatrzeniem, częściowo z powodu wybuchu ptasiej grypy.

Gigant supermarketów Lidl również został zmuszony do racjonowania jajek, kupujący są ograniczeni do trzech pudełek na osobę.

Według wielu doniesień w sklepach Lidl wprowadzono informację o ograniczeniu do trzech pudełek jajek na klienta, ale nie jest jasne czy wszystkie sklepy Lidla wdrążyły ten sam środek.

Problemy występują też Tesco, Sainsbury’s i Aldi, w których coraz częściej osoby chcące kupić jajka spotykają się z pustymi półkami.

Tymczasem sieć pubów Wetherspoon ostrzegła klientów, że „tymczasowe problemy z zaopatrzeniem” mogą oznaczać, że jej menu śniadaniowe zostanie zmienione w niektórych lokalach.

Niektóre z największych brytyjskich supermarketów już od dawna rozważały wprowadzenie racjonowania jajek lub import ich z Polski w obliczu nadchodzącego kryzysu.


Według The Sun w branży toczą się teraz pilne rozmowy na temat tego, jak poradzić sobie z kryzysem związanym z brakiem jajek.

Niedobór jaj został częściowo spowodowany przez kolejną epidemię ptasiej grypy, ale także jest to efekt domina spowodowany śmiercią milionów ptaków podczas letniej fali upałów.

W sierpniu Ministerstwo Środowiska, Rolnictwa i Spraw Wiejskich stwierdziło, że jest „głęboko zaniepokojone” skalą śmiertelności kurcząt w przemysłowych kurnikach, ponieważ ptaki ginęły z powodu wyczerpania upałem, gdy temperatury osiągnęły rekordowo wysoki poziom.

Do tej pory około 48 milionów kurcząt w Wielkiej Brytanii zostało też uśmierconych w wyniku kryzysu ptasiej grypy, który dotknął kurczęta hodowane zarówno na mięso, jak i na jaja.

Problemy zostały zaostrzone przez wielu rolników, którzy odeszli z branży, ponieważ rosnące koszty sprawiły, że trudniej jest osiągnąć zysk.

Spowodowało to, że w UK jest mniejsza liczba kur niosek niż kiedykolwiek wcześniej.

Rolnicy obwiniają ogromny wzrost kosztów pasz, spowodowany wojną na Ukrainie, która spowodowała gwałtowny wzrost cen zbóż.


Rozważane jest importowanie większej liczby jajek z zagranicy w tym z Polski.

Importowanie jaj jednak prawdopodobnie doprowadzi do wyższych cen dla kupujących ze względu na dodatkowe koszty transportu, w czasie, gdy Brytyjczycy już teraz borykają się z gwałtownie rosnącymi cenami żywności.

Według oficjalnych danych cena pudełka z tuzinem jajek wzrosła już o ponad 22 procent.

Zobacz też:


Podczas gdy kupujący płacą teraz o 20 pensów więcej za 12 jajek, rolnicy otrzymują tylko 4 pensy więcej.

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii wyprodukowano 11,3 miliarda jaj i konieczne było zaimportowanie kolejne 1,4 miliarda, aby zaspokoić popyt.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii zazwyczaj konsumują 13,5 miliarda jaj rocznie.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Setki gospodarstw domowych w UK otrzymają zwrot rachunków za energię
 Czytaj następny artykuł:
Zełenski: Rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę. Stało się coś, przed czym od dawna ostrzegaliśmy