Wiadomości
Ryanair, Jet2, TUI, BA: Brytyjskie lotniska znów sparaliżowane, a będzie gorzej
Na lotniskach w Wielkiej Brytanii znów trwa chaos i ustawiają się przeogromne kolejki, a może być tylko gorzej, bo pracownicy British Airways planują strajki.
W portach lotniczych w Birmingham, Bristolu i Manchesterze kolejki podróżnych wyjeżdżających za granicę ustawiały dziś się na zewnątrz budynków lotnisk.
Jak relacjonowali sami podróżni, kolejki były ponad „trzykrotnie dłuższe od lotniska”.
Niestety podróżni muszą się przygotować na jeszcze gorsze zakłócenia a wszystko dlatego, że pracownicy wielu linii lotniczych chcą walczyć o swoje prawa i zapowiedzieli strajki.
Personel pokładowy Ryanair od dzisiaj zaplanował strajki w czterech krajach.
Strajk rozpocznie się dzisiaj w Belgii i Portugalii, natomiast pracownicy we Francji i Włoszech będą strajkować jutro.
Brytyjski personel pokładowy tanich linii lotniczych Ryanair nie głosował za strajkiem, ale spór w innych krajach wywoła też chaos wśród tysięcy Brytyjczyków podróżujących między Wielką Brytanią i wieloma wakacyjnymi miejscami.
Strajki odbywają się nie tylko w Ryanair, dziś rusza też strajk pracowników Brussels Airlines.
Strajk zapowiedzieli też pracownicy linii easyJet i Volotea, a związkowcy z Lufthansy także grożą protestem, jeśli nie otrzymają w trybie pilnym podwyżek.
Również pracownicy British Airways zagłosowali wczoraj za strajkiem podczas letnich wakacji szkolnych, co może wywołać jeszcze większy chaos w podróżach, w czasie, gdy branża lotnicza walczy o wyjście z pandemii.
Członkowie związku zawodowego GMB pracujący na lotnisku Heathrow głosowali w czwartek rano — ogłaszając wkrótce po tym, że 95% pracowników głosowało za strajkiem tego lata.
Oddzielnie głosowanie odbyło się również wśród pracowników BA na Heathrow, którzy są członkami związku Unite, a wyniki mają zostać podane w poniedziałek.
Łącznie podczas tej akcji protestacyjnej może dojść do strajku ponad 700 pracowników odpraw i obsługi naziemnej BA.
Osoby podróżujące do Polski powinny też wziąć pod uwagę, że 10 lipca kończy się tymczasowe porozumienie, które zawarli kontrolerzy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.
Spór, który doprowadził do zmiany prezesa PAŻP, trwa od miesięcy. Kontrolerzy deklarują, że bez całkowitej zgody nie wycofają wniosków o odejście z pracy.
Zobacz też:
27 maja ogłosili, że w kwestiach regulaminu wynagrodzeń i regulaminu pracy osiągnęli zgodę, ale czekają jeszcze na akceptację innych związków zawodowych i ministra infrastruktury.
Teraz najwyraźniej wskazują, że to porozumienie się rozsypuje, a jeśli sytuacja się nie zmieni, trzeba będzie zmienić trasę 300 z 700 lotów nad polską przestrzenią powietrzną.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Bank Anglii wprowadza największe zmiany od 50 lat. Banknoty £5, £10, £20…
Brytyjski supermarket, który chciał pokonać Aldi, teraz najdroższy. Podw…
Miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii tracą ponad 500 GBP na swoich kont…
Wielka Brytania wprowadza ogromną zmianę w mundurkach szkolnych. Eksperc…
Duża sieć komórkowa w Wielkiej Brytanii przywraca darmowy roaming dla mi…
Wielka Brytania obniża rachunki za energię — 129 GBP mniej dla milionów …
Ryanair odwołuje 170 lotów. Linia lotnicza wydaje ostrzeżenie dla pasaże…