Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Duży bank wydaje pilne ostrzeżenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii planujących podróże

HSBC wydało pilne ostrzeżenie dla brytyjskich turystów, ostrzegając przed oszustwami wakacyjnymi, które w zeszłym roku doprowadziły do strat w wysokości 12,3 miliona funtów.

Nowe dane zebrane przez ekspertów z PayFasto wskazują na miasta w Wielkiej Brytanii, które są najbardziej narażone na oszustwa wakacyjne.


Analiza obejmowała wyszukiwania w Google dotyczące ofert wakacyjnych i tanich biletów lotniczych.

Z analizy wynika, że Durham jest najbardziej narażonym miastem na oszustwa wakacyjne, ze średnią liczbą 14,754 wyszukiwań ofert wakacyjnych miesięcznie.

Kolejnym miastem na liście jest Bolton, z 6,885 wyszukiwań miesięcznie, a na trzecim miejscu plasuje się Warwick z 6,306 wyszukiwań.

Czwarte miejsce zajmuje Croydon, z 5,597 wyszukiwań związanych z ofertami wakacyjnymi.


Badanie przeprowadzone przez PayFasto obejmowało również analizę recenzji na Trustpilot, aby zidentyfikować dostawców usług turystycznych z najwyższym odsetkiem komentarzy związanych z oszustwami.

Na szczycie listy znalazł się Airbnb, gdzie 8,5% recenzji odnosiło się do oszustw. Drugie miejsce zajął Trivago z 7,5%, a trzecie Hotels.com z 6,5%.

Dennis Pedersen, CEO PayFasto, podkreśla, że jednym z najczęstszych sposobów, w jaki oszuści próbują oszukać turystów, jest przetwarzanie płatności.

HSBC zaleca, aby nigdy nie przelewać pieniędzy bezpośrednio na konto bankowe – wszystkie płatności powinny być dokonywane online za pomocą bezpiecznych metod.


Jednym z bezpiecznych sposobów płatności jest użycie karty kredytowej, która często oferuje ochronę przed oszustwami i zwroty w przypadku nieautoryzowanych transakcji.

Inne metody obejmują korzystanie z Google Pay, Apple Pay oraz PayPal, które chronią dane finansowe użytkowników.

Jak Uniknąć Oszustw Wakacyjnych

Aby zminimalizować ryzyko oszustw wakacyjnych, HSBC i PayFasto zalecają:

  • Cena: Sprawdź, czy cena jest zbliżona do ofert innych firm turystycznych. Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, prawdopodobnie tak jest.
  • Ochrona ATOL: Upewnij się, że firma oferująca wakacje jest objęta ochroną ATOL (Air Travel Organisers’ Licensing), co zapewnia ochronę w przypadku problemów z organizatorem podróży.
  • Numery Obsługi Klienta: Reputacyjne strony turystyczne powinny mieć dostępne numery kontaktowe do działu obsługi klienta. Brak opcji kontaktu to sygnał ostrzegawczy.

W obliczu rosnącej liczby oszustw wakacyjnych brytyjscy turyści muszą być szczególnie ostrożni przy rezerwacji podróży online.

Korzystanie z bezpiecznych metod płatności, weryfikacja autentyczności ofert i świadomość potencjalnych zagrożeń to kluczowe kroki, które mogą pomóc uniknąć stania się ofiarą oszustwa.

HSBC i eksperci z PayFasto apelują o rozwagę i dokładne sprawdzanie ofert, aby zapewnić sobie bezpieczne i udane wakacje.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Lidl wprowadza duże zmiany w programie lojalnościowym: Dodatkowe zniżki i darmowe produkty
 Czytaj następny artykuł:
Rodzice ukarani grzywną 2000 GBP za wakacje dzieci w trakcie roku szkolnego, ale nadal zaoszczędzili 3200 GBP