Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii rośnie, ale płace również idą w górę

Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS) ogłosił, że wskaźnik bezrobocia wzrósł do 4,3% w okresie trzech miesięcy do marca 2024 roku, co jest najwyższym poziomem od prawie roku.

W tym samym czasie liczba wolnych miejsc pracy spadła o 26 000 w porównaniu z poprzednim kwartałem, osiągając 898 000.


W skali roku spadek wyniósł 188 000 miejsc pracy, co wskazuje na trudniejszy rynek pracy.

Pomimo rosnącego bezrobocia, wynagrodzenia (z wyłączeniem premii) wzrosły o 6% w okresie od stycznia do marca 2024 roku w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku.

W ujęciu realnym, uwzględniającym inflację, wzrost wynagrodzeń wyniósł 2%. To oznacza, że płace rosną, ale nie zawsze nadążają za wzrostem kosztów życia.

Średnie roczne zarobki w sektorze publicznym wzrosły o 6,3% w porównaniu do poprzedniego roku.


Największy wzrost wynagrodzeń odnotowano w sektorze produkcyjnym oraz w sektorze finansowym i usługach biznesowych, gdzie wynagrodzenia wzrosły o 6,8%.

Wzrost wynagrodzeń, zwłaszcza w realnych wartościach, jest pozytywną wiadomością dla pracowników, ponieważ ich pensje rosną wraz z kosztami życia.

Jednakże może to również przyczyniać się do wzrostu inflacji, ponieważ firmy podnoszą ceny swoich usług i towarów, aby pozostać opłacalnymi.


W odpowiedzi na rosnącą inflację, Bank Anglii może zmieniać stopy procentowe, co wpływa na koszty kredytów hipotecznych.

Chociaż inflacja w ostatnich miesiącach spada, ekonomiści przewidują, że Bank Anglii może obniżyć stopy procentowe w nadchodzących miesiącach, co przyniosłoby ulgę dla właścicieli domów z kredytami hipotecznymi.

Niemniej jednak, lepsze niż oczekiwano dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń mogą wpłynąć na tempo tych zmian.


Eksperci finansowi zalecają budowanie rezerw finansowych pokrywających do sześciu miesięcy wydatków, aby zabezpieczyć się na wypadek utraty pracy.

Ważne jest również spłacanie drogich długów i unikanie zbędnych wydatków, aby lepiej radzić sobie w niepewnych czasach.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Duży bank w Wielkiej Brytanii oferuje 175 GBP za przeniesienie konta
 Czytaj następny artykuł:
Ostrzeżenie dla pasażerów Ryanair, Jet2, TUI i easyJet: Dni podroży, których najlepiej unikać w lipcu