Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany dla osób pobierających zasiłki

Od poniedziałku osoby korzystające z zasiłku Universal Credit w Wielkiej Brytanii będą musiały wykazać się większym zaangażowaniem w poszukiwanie pracy.

Nowe przepisy, które wchodzą w życie, zwiększają minimalną liczbę godzin pracy z 15 do 18 tygodniowo dla osób zarabiających minimalną stawkę wynagrodzenia.


To element szerszych reform systemu opieki społecznej, które rząd ogłosił w ubiegłym miesiącu.

Według Departamentu Pracy i Emerytur (DWP), zmiana ta dotknie około 180,000 osób, które teraz będą musiały znaleźć dodatkowe godziny pracy lub lepiej płatne zatrudnienie, aby spełnić nowe kryteria.

Rząd twierdzi, że zmiana ma na celu „radykalne rozszerzenie” wsparcia oferowanego osobom w trakcie rezygnacji ze świadczeń, pomagając im w osiągnięciu niezależności finansowej.

Nowy próg zarobkowy, zwany Administracyjnym Progiem Zarobków (AET), wyniesie 892 funty – to kwota, jaką zarobiłby ktoś, pracując 18 godzin tygodniowo przy minimalnym wynagrodzeniu.


Osoby zarabiające poniżej tego progu będą zobowiązane do szukania pracy oferującej lepsze wynagrodzenie lub większą liczbę godzin.

DWP zapowiedziało, że osoby zarabiające mniej niż ustalony próg otrzymają intensywniejsze wsparcie z Jobcentre, w tym częstsze spotkania z doradcą pracy.

To ma pomóc im w szybszym znajdowaniu lepszej pracy i zwiększaniu dochodów.

Nowa polityka spotkała się z krytyką ze strony organizacji charytatywnych, takich jak Turn2Us, które argumentują, że zmiany te mogą drastycznie wpłynąć na osoby z długoterminowymi problemami zdrowotnymi, odpowiedzialnością za opiekę lub nieregularnymi dochodami.


Michael Clarke z Turn2Us wyraził poważne obawy, mówiąc, że system wsparcia powinien pomagać, a nie karać potrzebujących.

Podkreślił, że dla samotnych matek i innych osób żyjących na granicy finansowej, te dostosowania mogą prowadzić do kryzysu, zwiększając niestabilność finansową i stres psychiczny.

Premier Rishi Sunak zapowiedział, że jeśli konserwatyści wygrają następne wybory, zamierza jeszcze bardziej zreformować system opieki społecznej.


Stwierdził, że zasiłki nie powinny być „wyborem stylu życia” i planuje zmienić zasady tak, aby beneficjenci, którzy nie podejmują pracy lub nie spełniają określonych warunków przez rok, stracili wszystkie świadczenia.

Sunak zamierza także zmienić sposób certyfikacji osób zbyt chorych, by pracować, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony organizacji zajmujących się niepełnosprawnościami jako „całkowity atak na osoby niepełnosprawne”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair, Tui, Jet2 i easyJet — Najnowsze zasady dotyczące wnoszenia jedzenia w bagażu podręcznym
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair ogłasza nowe połączenie z Birmingham do Polski