Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

HMRC wydaje ważne ostrzeżenie dla milionów osób w Wielkiej Brytanii

Miliony samozatrudnionych przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii zostały ostrzeżone, aby przestrzegać mało znanych, ale istotnych zasad ustalonych przez HM Revenue and Customs (HMRC).

Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, w tym do nałożenia kar.


Rejestracja do Samooceny jest Kluczowa

Jednym z najważniejszych kroków dla nowo zarejestrowanych przedsiębiorców jest zarejestrowanie się do samooceny (Self-Assessment).

Musi to nastąpić do 5 października drugiego roku podatkowego działalności.

Niezarejestrowanie się w tym terminie może skutkować nałożeniem kary, a także może prowadzić do pośpiechu i stresu związanego z ostatnią chwilą na uregulowanie zobowiązań podatkowych.


Rozliczanie Wydatków

Określenie, które wydatki można odliczyć, jest kluczowe dla przedsiębiorców.

Możliwość odliczenia prawidłowych wydatków biznesowych może znacząco zmniejszyć podlegający opodatkowaniu dochód, ale nie wszystkie wydatki są dozwolone.

Na przykład, wydatki osobiste muszą być ściśle oddzielone od biznesowych.


Powszechne błędy to niewłaściwe rozliczanie wydatków na biuro domowe czy kosztów dojazdów, które nie są odliczalne, chyba że chodzi o podróż do tymczasowego miejsca pracy.

Prowadzenie Dokumentacji

Dokładne prowadzenie dokumentacji to kolejny niezbędny aspekt, który często jest zaniedbywany przez samozatrudnionych.

HMRC wymaga, aby rejestry dochodów i wydatków były przechowywane przez co najmniej pięć lat po terminie składania zeznań podatkowych za dany rok podatkowy.


Nieprzestrzeganie tego wymogu może prowadzić do niedokładnych zeznań podatkowych i potencjalnie kosztownych audytów.

Składki na Ubezpieczenie Narodowe

Wiele osób prowadzących własną działalność nie zdaje sobie sprawy z konieczności opłacania składek na Ubezpieczenie Narodowe (NICs).

Są dwa typy składek, które mogą być wymagane: Klasa 2, jeśli zyski przekraczają niski próg dochodowy, oraz Klasa 4, jeśli zyski przekraczają wyższy próg.

Niezrozumienie lub zapomnienie o tych składkach może prowadzić do niespodziewanych rachunków i kar.

Zobacz też:


Planowanie Podatkowe

Zapłata podatków może stanowić znaczące obciążenie finansowe, jeśli nie jest odpowiednio zaplanowana.

Osoby samozatrudnione muszą opłacać swoje podatki poprzez samoocenę do 31 stycznia każdego roku, a ci z większymi rachunkami podatkowymi muszą również dokonywać płatności na konto, które są zaliczkami na przyszły rok podatkowy, płatne w styczniu i lipcu.


Nieprzewidzenie tych kosztów może prowadzić do problemów z przepływem środków pieniężnych.

Rejestracja VAT

Jeśli roczny obrót przekracza obecny próg VAT wynoszący 90,000 funtów, należy się zarejestrować jako płatnik VAT.

Wiele osób samozatrudnionych rejestruje się za późno lub wcale, co może skutkować karami i zaległym rachunkiem podatkowym.

Nawet jeśli nie przekraczasz progu, dobrowolna rejestracja może przynieść korzyści, umożliwiając odzyskanie VAT od zakupów.


Bycie samozatrudnionym oferuje wolność zarządzania własnym biznesem, ale wymaga również staranności w zarządzaniu sprawami podatkowymi.

Bycie świadomym tych typowych pułapek i aktywne działanie w celu ich uniknięcia może zapewnić zgodność z regulacjami HMRC i uniknięcie niepotrzebnych kar.

Regularne aktualizowanie wiedzy i ewentualne konsultacje z profesjonalistą ds. podatków mogą również pomóc w zarządzaniu złożonościami związanymi z podatkami od samozatrudnienia

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Tak wyglądają nowe skanery na lotnisku w Wielkiej Brytanii. Bez ograniczeń płynów i wyjmowania laptopów
 Czytaj następny artykuł:
Najtańszy supermarket w Wielkiej Brytanii. Można zaoszczędzić 31 GBP