Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wzrost płac w Wielkiej Brytanii – Co to oznacza dla twoich finansów?

W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczący wzrost płac na rynku brytyjskim. Według najnowszych danych opublikowanych przez Office for National Statistics (ONS), wzrost regularnych wynagrodzeń, bez uwzględniania premii, osiągnął poziom 6% w trzech miesiącach do lutego tego roku.

Co więcej, biorąc pod uwagę inflację, realny wzrost wynagrodzeń rocznie wyniósł 1,9%. Jest to wzrost w porównaniu do 6,1% w poprzednich trzech miesiącach do stycznia tego roku i 1,4% w realnych terminach.


Dlaczego Inflacja Ma Znaczenie?

Inflacja to miara tego, jak szybko rosną ceny towarów i usług w porównaniu do ubiegłego roku, obecnie na poziomie 3,4%.

Gdy płace rosną wolniej niż inflacja, dochody są „ściśnięte”, co pogarsza sytuację finansową ludzi.


Jednak najnowsze dane pokazują, że w realnych warunkach, pensje wzrosły najszybciej od prawie dwóch i pół roku, co oznacza, że dochody znacznie przewyższają wzrost cen.

Wzrost płac jest korzystny dla pracowników, ponieważ oznacza to, że mają więcej pieniędzy do wydania.

Może to jednak także spowodować wzrost cen towarów i usług, co jest złym wieścią dla kredytobiorców. Bank Anglii podnosił w przeszłości stopy procentowe, aby próbować kontrolować wysoką inflację.

Oczekuje się, że Bank Anglii obniży stopy procentowe, gdy inflacja spadnie w tym roku, jednak najnowsze dane o wzroście płac mogą skłonić BoE do przemyślenia, kiedy obniżyć stopy.


Analitycy rynkowi teraz przewidują, że Bank Anglii zacznie obniżać stopy procentowe z obecnego poziomu 5,25% dopiero w sierpniu lub wrześniu, a nie, jak wcześniej zakładano, w maju lub czerwcu.

Co To Oznacza Dla Twoich Finansów?

Wzrost płac jest z pewnością dobrą wiadomością, zwłaszcza gdy jest wyższy niż inflacja.

Oznacza to, że gospodarstwa domowe mają większą siłę nabywczą, a duża część tych pieniędzy wraca do gospodarki. Jednak wzrost płac był wcześniej obwiniany przez szefów Banku Anglii za utrzymywanie wysokiej inflacji.

Wzrost wynagrodzeń może również czasami spowodować wzrost inflacji, a to obciążenie jest zwracane gospodarstwom domowym z przedsiębiorstw podnoszących ceny towarów i usług.

W kontekście tych wydarzeń Bank Anglii może zdecydować, się utrzymać swoją podstawową stopę, która wpływa na koszty pożyczek.


Jest to stawka, którą banki używają do ustalania stóp procentowych oferowanych klientom, w tym na pożyczki, karty kredytowe i spłaty hipoteki.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Spadek inflacji w Wielkiej Brytanii do najniższego poziomu od 3 lat
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania wprowadza całkowity zakaz palenia tytoniu