Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza całkowity zakaz palenia tytoniu

W Wielkiej Brytanii debatuje się nad jednym z najbardziej restrykcyjnych praw dotyczących tytoniu na świecie, które ma na celu uczynienie pokolenia „Alpha” pierwszym pokoleniem w historii kraju wolnym od dymu tytoniowego.

Rishi Sunak, lider partii konserwatywnej, zaproponował zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku.


Projekt ustawy „Tobacco and Vapes Bill” zakłada całkowity zakaz kupowania papierosów przez osoby, które skończą 15 lat w bieżącym roku, oraz wprowadza nowe regulacje mające na celu ograniczenie atrakcyjności e-papierosów dla dzieci.

Torysi, choć mają wolną rękę w głosowaniu, przeważnie popierają ustawę, co sugeruje, że ma ona dużą szansę przejść przez parlament.

Projekt zakłada, że działania mają przeciwdziałać uzależnieniom i chronić zdrowie publiczne, eliminując „wybór” palenia przez osoby uzależnione.

Tylko w Anglii co roku palenie tytoniu jest przyczyną śmierci około 80,000 osób, a każdej minuty ktoś trafia do szpitala z chorobami wywołanymi przez palenie.


Profesor Chris Whitty, główny lekarz Anglii, popiera zakaz, argumentując, że uzależnienie od nikotyny pozbawia ludzi wolności wyboru.

Zabiegi chirurgiczne, amputacje oraz inne poważne zdrowotne konsekwencje są częstym widokiem wśród pacjentów uzależnionych od palenia.

Projekt spotkał się z oporem niektórych członków Partii Konserwatywnej oraz byłych premierów jak Boris Johnson czy Liz Truss, którzy argumentują, że takie rozwiązania są „niekonserwatywne” i mogą prowadzić do wzrostu czarnego rynku oraz problemów w egzekwowaniu prawa.

Inni sugerują, że lepszym rozwiązaniem byłyby kampanie edukacyjne i zmiany w systemie podatkowym.


Zakaz może zasadniczo zmienić brytyjski krajobraz społeczny i kulturowy. Eksperci, jak Luke Tryl z organizacji More in Common UK, zauważają szerokie poparcie publiczne dla środków zwiększających ochronę zdrowia publicznego.

Przewiduje się, że zmiany te mogą szczególnie zyskać na poparciu wśród wyborców konserwatywnych z 2019 roku, którzy cenią rządowe działania na rzecz zdrowia publicznego.

Projekt ustawy „Tobacco and Vapes Bill” w Wielkiej Brytanii jest potencjalnie przełomowym krokiem w kierunku eliminacji palenia tytoniu i związanych z nim chorób.


Mimo kontrowersji i oporów wydaje się, że jest to krok w kierunku większego dobra publicznego.

Jak wskazują eksperci, jedynie zdecydowane działanie może położyć kres tej publicznej tragedii zdrowotnej.

Projekt jest obecnie w drugim czytaniu, co oznacza, że parlament ma jeszcze szansę na dokonanie istotnych modyfikacji przed jego ostatecznym uchwaleniem.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wzrost płac w Wielkiej Brytanii – Co to oznacza dla twoich finansów?
 Czytaj następny artykuł:
Pełna lista dni Bank Holiday pozostałych 2024 roku w Wielkiej Brytanii