Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Znalezienie 20 GBP na ulicy może kosztować więcej, niż myślisz: sprawdź jak uniknąć wpisu do rejestru karnego?

Przywłaszczenie zgubionego banknotu o wartości 20 funtów z ulicy w Wielkiej Brytanii może skutkować wpisem do rejestru karnego.

To stwierdzenie może brzmieć jak fragment miejskiej legendy, ale według prawa brytyjskiego, jest to całkiem możliwe.


Warto zatem przyjrzeć się bliżej, jakie zasady obowiązują w przypadku znalezienia pieniędzy w miejscu publicznym i jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych – podaje The Telegraph.

Zgodnie z brytyjskim prawem, osoba, która znajdzie pieniądze i postanowi je zatrzymać, może zostać oskarżona o kradzież, jeśli nie podejmie odpowiednich działań w celu zwrócenia znaleziska prawowitemu właścicielowi.

Procedura, którą należy w takim przypadku przestrzegać, jest jasno określona i wymaga od znalazcy podjęcia próby odnalezienia właściciela lub przekazania znaleziska do najbliższej jednostki policji.


Jeśli po upływie 28 dni nikt nie zgłosi się po zgubę, osoba, która znalazła pieniądze, ma prawo do ich przywłaszczenia.

Warto jednak pamiętać, że różne jednostki policji mogą stosować różne okresy oczekiwania – na przykład policja w West Midlands stosuje sześciotygodniowy okres.

Sytuacja komplikuje się, gdy znaleziona kwota przekracza 100 funtów. W takim przypadku, jeśli po wyznaczonym czasie nikt nie zgłosi się po zgubę, policja przejmie pozostałą kwotę (wszystko powyżej 100 GBP) i przekaże ją na rzecz funduszu Police Property Fund.

Fundusz ten jest unikalny dla każdej jednostki i wykorzystywany jest na darowizny na rzecz lokalnych organizacji charytatywnych, które koncentrują się na redukcji przestępczości lub pomocy ofiarom przestępstw.


Jedna z czytelniczek „Telegraph” doświadczyła tego na własnej skórze, gdy znalazła zgubiony portfel z 350 funtami podczas spaceru ze swoim psem. Chciała przekazać całą znalezioną kwotę na rzecz organizacji Riding for the Disabled Association (RDA), ale spotkała się z odmową ze strony policji, która poinformowała, że pozostała kwota 250 funtów musi zostać przekazana do funduszu Police Property Fund. Czytelniczka była sfrustrowana, że nie mogła decydować o przeznaczeniu znalezionych pieniędzy".

Jedyną sytuacją, w której znalazca nie ryzykuje oskarżenia o kradzież, jest udowodnienie, że pieniądze zostały porzucone.

Jednakże, biorąc pod uwagę, że mało kto świadomie zdecydowałby się na porzucenie swoich pieniędzy, zawsze bezpieczniej jest przekazać znalezione środki do policji, jeśli istnieje jakakolwiek wątpliwość co do ich pochodzenia.


Podsumowując, znalezienie pieniędzy w miejscu publicznym może wydawać się szczęśliwym zbiegiem okoliczności, ale z prawnego punktu widzenia, wiąże się z określonymi obowiązkami.

Działając zgodnie z prawem, nie tylko unikniemy potencjalnych problemów, ale także damy zgubionym wartościom szansę na powrót do ich prawowitych właścicieli.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Święcenie pokarmów w Birmingham i okolicach w 2024 roku
 Czytaj następny artykuł:
HMRC wydaje pilne ostrzeżenie dla 27 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii