Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

HMRC wydaje pilne ostrzeżenie dla 27 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii

Urząd Podatkowy (HMRC) wydał ostrzeżenie dla 27 milionów pracowników w Wielkiej Brytanii, aby uważnie sprawdzili swoje najbliższe odcinki wypłaty, ponieważ już niebawem, od 6 kwietnia 2024 roku, wejdą w życie ważne zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych.

Rząd ogłosił w Budżecie Wiosennym na rok 2024, że składki na ubezpieczenie społeczne dla pracowników zostaną obniżone z 10% do 8%.


HM Revenue and Customs (HMRC) zastrzega, jednak że tylko osoby mające kod podatkowy 1257L mogą oczekiwać mniejszego podatku nawet do 900 GBP.

1257L jest najpopularniejszym kodem podatkowym w latach podatkowych 2023–2024.

Stosuje się go w przypadku większości osób posiadających jedną pracę i nieposiadających nieopodatkowanych dochodów, niezapłaconych podatków ani świadczeń podlegających opodatkowaniu (np. samochód służbowy).

Liczby w kodzie podatkowym pracownika pokazują, ile dochodu wolnego od podatku uzyska on w danym roku podatkowym.


Zwykle mnoży się liczbę w kodzie podatkowym przez 10, aby uzyskać całkowitą kwotę dochodu, jaki mogą uzyskać przed opodatkowaniem.

Ubezpieczenie społeczne to system, który gromadzi składki od pracowników oraz osób samozatrudnionych, aby mogły one korzystać z określonych świadczeń socjalnych i państwowej emerytury. Pracodawcy również dokładają swoją część do ubezpieczenia społecznego swoich pracowników.

Nisha Prakash, wykładowczyni zarządzania finansami na University of East London, zwraca uwagę, że dostosowanie systemów płacowych do nowych regulacji może wymagać aktualizacji oprogramowania, szkolenia personelu i innych zmian administracyjnych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Alex White, partner zarządzający w firmie księgowej Xeinadin, podkreśla, że pracodawcy stają przed wyzwaniem aktualizacji systemów płacowych w odpowiednim czasie. Zmiana oprogramowania to proces, który wymaga czasu i pieniędzy, a także może prowadzić do wzrostu liczby błędów i pracowników, którzy mogą potrzebować zwrotu nadpłaconych składek.


Na oficjalnej stronie rządowej wyjaśniono, że główna stawka składek na ubezpieczenie społeczne klasy 1 zostanie obniżona o 2 punkty procentowe – z 10% na 8% – począwszy od 6 kwietnia 2024 roku.

Pracownik posiadający kod podatkowy 1257L może zarobić 12 570 funtów przed opodatkowaniem.

Jeśli zarabia 27 000 funtów rocznie, jego dochód podlegający opodatkowaniu wynosi 14 430 funtów.

Osoby, które znajdą ten kod przy swoim wynagrodzeniu, mogą spodziewać się większej wypłaty na rękę od 200 do 750 GBP, począwszy od 6 kwietnia, w związku z nadchodzącymi zmianami w ubezpieczeniach społecznych.

Zmiany te dotyczą osób zarabiających do maksymalnie 50 270 GBP i są stosowane wyłącznie dla tych, którzy są przypisani do kodu podatkowego 1257L, po tym, jak kanclerz Jeremy Hunt potwierdził nowe przepisy.

Rząd wyjaśnia, że „w wyniku tych zmian, przeciętny pracownik zarabiający 35 400 GBP otrzyma obniżkę podatków o ponad 450 GBP rocznie od kwietnia 2024.


W połączeniu z obniżką o 2% ogłoszoną w oświadczeniu jesiennym w 2023 r. jest to obniżka podatku o wartości ponad 900 funtów dla przeciętnego pracownika zarabiającego 35 400 GBP.

Przeciętny samozatrudniony zarabiający 28 000 GBP zobaczy obniżkę podatków o 310 GBP rocznie, a ponad 2 miliony osób skorzysta z tej zmiany”.

Rząd planuje obniżyć główną stawkę ubezpieczenia narodowego dla pracowników o 2 punkty procentowe, z 10% do 8%, począwszy od 6 kwietnia 2024 roku.

Dodatkowo samozatrudnieni zobaczą dalszą obniżkę głównej stawki ubezpieczenia narodowego o 2 punkty procentowe, na dodatek do 1 punktu procentowego obniżki ogłoszonej w Autumn Statement oraz zniesienia klasy 2.

To oznacza, że od 6 kwietnia 2024 roku główna stawka klasy 4 NIC dla samozatrudnionych zostanie obniżona z 9% do 6%.

W połączeniu ze zniesieniem obowiązku płacenia klasy 2 przeciętny samozatrudniony zarabiający 28 000 GBP zaoszczędzi 650 GBP rocznie.


Rząd podkreśla, że uwzględniając również wcześniejszą obniżkę ubezpieczenia, rodzina z dwoma zarabiającymi na przeciętnym poziomie 35 400 GBP każdy będzie lepiej sytuowana o 1 826 GBP, a przeciętna pielęgniarka na pełnym etacie zarabiająca 38 900 GBP będzie lepiej sytuowana o 1 053 GBP.

Starsza pielęgniarka z pięcioletnim doświadczeniem zarabiająca 42 618 GBP będzie lepiej sytuowana o 1 202 GBP, przeciętny policjant zarabiający 44 300 GBP będzie lepiej sytuowany o 1 270 GBP, a sprzątaczka pracująca na nocnych zmianach zarabiająca 21 058 GBP będzie lepiej sytuowana o 340 GBP.=

Zobacz też:


Typowy młodszy lekarz zarabiający 65 000 GBP również zyska na zmianach, będąc lepiej sytuowanym o 1 508 GBP.

Ta zmiana dotyczy milionów pracowników i osób samozatrudnionych w całej Wielkiej Brytanii, co podkreśla znaczenie dokładnego sprawdzania odcinków wypłaty w nadchodzących miesiącach, aby upewnić się, że składki są naliczane prawidłowo.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Znalezienie 20 GBP na ulicy może kosztować więcej, niż myślisz: sprawdź jak uniknąć wpisu do rejestru karnego?
 Czytaj następny artykuł:
Supermarkety w Wielkiej Brytanii obniżają ceny warzyw do zaledwie 15 pensów