Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Osiem prostych kroków do wykonania przed końcem roku podatkowego w UK, aby nie stracić tysięcy funtów

Zbliża się koniec roku podatkowego, a wraz z nim ostatnia szansa na skorzystanie z licznych ulg i bonusów podatkowych, które mogą przynieść znaczące oszczędności.

Bardzo ważne jest wykorzystanie wszystkich możliwości przed nadejściem 6 kwietnia, kiedy to rozpocznie się nowy rok podatkowy 2024/2025.


Oto osiem kluczowych działań, które warto rozważyć, aby zabezpieczyć swoje finanse i potencjalnie zgarnąć tysiące funtów darmowej gotówki.

Uważaj na ukryte podatki:

Ze względu na zamrożenie progów podatkowych do 2028 roku, osoby zarabiające mniej mogą znaleźć się w wyższej grupie podatkowej wraz ze wzrostem płacy minimalnej do 11,44 GBP za godzinę od 1 kwietnia.

To zjawisko, znane jako fiskalne ciągnięcie, oznacza, że przy wzroście wynagrodzeń, ale niezmienionych progach podatkowych, więcej osób zapłaci wyższy podatek dochodowy.

Zgłoś ulgę podatkową na wydatki związane z pracą:

Pracownicy mogą ubiegać się o ulgę podatkową za wydatki poniesione w związku z pracą, w tym za pracę z domu. Możliwość ta dotyczy kosztów takich jak rozmowy telefoniczne czy rachunki za energię.

Skorzystaj z ulgi małżeńskiej:

Pary mogą odzyskać do 1000 GBP od HMRC w tym roku podatkowym, przenosząc część swojego wolnego od podatku dochodu na swojego małżonka lub partnera cywilnego.

Możliwość ta dotyczy par, które nie złożyły jeszcze wniosku i mogą ubiegać się o zwrot za cztery poprzednie lata podatkowe.

Oto, ile wynosi ulga małżeńska w tym roku podatkowym plus cztery poprzednie lata podatkowe:

  • 2023/24 – 252 GBP
  • 2022/23 – 252 GBP
  • 2021/22 – 252 £
  • 2020/21 – 250 £
  • 2019/20 – 250 £

Sprawdź swój kod podatkowy:

Kod składa się zwykle z kombinacji liter i cyfr – najpopularniejszym kodem podatkowym jest 1257L.

Jednak te cyfry i litery określają dokładnie, jaką kwotę podatku dochodowego płacisz od swoich zarobków, dlatego ważne jest, aby zapłacić właściwą kwotę.


Nieprawidłowy kod podatkowy może oznaczać, że płacisz więcej podatku, niż powinieneś.

Sprawdzenie i ewentualna korekta kodu mogą przynieść zwrot nadpłaconego podatku za ostatnie cztery lata.

Zwrot podatku za uniform:

Jeśli nosisz uniform do pracy i samodzielnie pokrywasz koszty jego prania, naprawy lub wymiany, możesz ubiegać się o zwrot podatku.

Standardowy ryczałtowy dodatek na wydatki związane z uniformem wynosi 60 funtów rocznie.


Jeśli więc jesteś podatnikiem płacącym stawkę podstawową, otrzymasz rabat w wysokości 20% z 60 funtów, czyli 12 funtów. Podatnicy płacący wyższą stawkę otrzymają zwrot 24 funtów.

Wykorzystaj limit ISA:

Przed końcem roku podatkowego warto maksymalnie wykorzystać roczny limit oszczędności ISA, aby cieszyć się korzyściami z oszczędności wolnych od podatku.

ISA (indywidualne konto oszczędnościowe) to rodzaj konta oszczędnościowego, na którym nie płaci się podatku od uzyskanych odsetek.

Sprawdź świadczenia na dziecko:

Zmiany w wysokości świadczeń na dzieci mogą wpłynąć na twoje finanse, zwłaszcza jeśli przekraczasz próg dochodowy, powyżej którego tracisz prawo do tych świadczeń.

Na przykład rodzice, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg dochodowy w wysokości 50 000 funtów i muszą zwrócić część lub całość Child Benefit.

Wykorzystaj roczny limit wolny od podatku od zysków kapitałowych:

Sprzedając aktywa, które zyskały na wartości, warto rozważyć optymalizację momentu transakcji, aby zmaksymalizować korzyści z rocznego limitu wolnego od podatku.

Pierwsze 6000 funtów zysku jest wolne od podatku, ale później zostaniesz obciążony opłatą w wysokości do 28%, w zależności od tego, jaką stawką jesteś podatnikiem i co sprzedałeś.

Zobacz też:


Podsumowując, przed końcem roku podatkowego istnieje wiele działań, które można podjąć, aby zminimalizować obciążenia podatkowe i skorzystać z dostępnych ulg.

Od wykorzystania ulg podatkowych po optymalizację korzyści z ISA, te kroki mogą znacząco wpłynąć na twoje finanse osobiste.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair wydaje ostrzeżenie przed opóźnieniami i odwołaniami lotów do i z Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Koniec z zasiłkami dla młodych ludzi w Wielkiej Brytanii? Obowiązek podjęcia pracy lub szkolenia