Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza duże zmiany w wizach pracowniczych.

W odpowiedzi na rosnące wyzwania biurokratyczne i finansowe, z jakimi borykali się pracodawcy w Wielkiej Brytanii starający się o zachowanie pracowników z zagranicy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office) ogłosiło znaczącą zmianę w procesie licencji sponsorskich.

Od kwietnia 2024 roku, proces odnawiania licencji sponsorów, czyli firm lub organizacji, które biorą na siebie odpowiedzialność za osobę przyjeżdżającą, zostanie znacząco uproszczony, co jest świetną wiadomością dla wszystkich firm działających na terenie UK.


Dotychczasowa konieczność odnawiania licencji nie tylko generowała znaczną biurokrację, ale również wiązała się z wysokimi opłatami.

Nowe przepisy, które wchodzą w życie 6 kwietnia, przewidują automatyczne przedłużenie ważności licencji o dziesięć lat, eliminując potrzebę ich odnawiania.

Dla posiadaczy ważnych licencji w tym okresie nie wymaga się żadnych działań – ich licencje są automatycznie przedłużane.

Nowe przepisy – co się zmienia:

  • Dotychczasowa konieczność odnawiania licencji sponsorów co cztery lata zostanie zniesiona od 6 kwietnia.
  • Licencje sponsorów, których termin wygaśnięcia następuje po tej dacie, zostaną automatycznie przedłużone o dziesięć lat, eliminując potrzebę ich odnawiania.
  • Posiadacze ważnych licencji w tym okresie nie muszą podejmować żadnych działań – ich licencje zostaną automatycznie objęte przedłużeniem.

Poprzednie zasady – jak to wyglądało do tej pory:

  • Wcześniej, firmy sponsoringujące musiały składać wnioski o odnowienie licencji na 90 dni przed ich wygaśnięciem.
  • Były również zobowiązane do uiszczenia opłaty w wysokości od 536 do 1,476 funtów, w zależności od wielkości firmy i jej statusu charytatywnego.
  • Czas przetwarzania wniosków o odnowienie mógł się przedłużać do ośmiu tygodni.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwróci opłaty za wnioski o odnowienie licencji i zachęca do weryfikacji daty wygaśnięcia licencji za pośrednictwem systemu zarządzania sponsorowaniem online (SMS).

Informuje również, że sponsorzy, którzy już rozpoczęli proces odnowienia, zostali poinformowani.


Zmiany te wprowadzane są w kontekście trwających debat na temat imigracji w Zjednoczonym Królestwie.

Rząd premiera Rishi Sunaka planuje zwiększyć koszty zatrudniania personelu z zagranicy, w tym wprowadzenie znaczącej podwyżki wymaganego progu wynagrodzenia ogłoszonego w grudniu.


Te zmiany są istotne dla wszystkich firm w UK zatrudniających pracowników spoza Wielkiej Brytanii, w tym obywateli państw UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii po 31 grudnia 2020 roku.

Uproszczenie procesu licencjonowania to znaczące ułatwienie, które może przynieść korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom z zagranicy, dążącym do budowania swojej przyszłości w Wielkiej Brytanii.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Cena znaczków pocztowych w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 1,35 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania zapłaci 370 milionów funtów Rwandzie w ramach umowy o azyl. Dodatkowo 150000 GBP za każdego imigranta