Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Młodzi ludzie w UK częściej nie pracują ze względu na zły stan zdrowia niż osoby w wieku 40 lat

Badania ujawniły, że osoby w wieku 20 lat częściej nie pracują ze względu na zły stan zdrowia niż pracownicy dwukrotnie starsi.

Młodzi pracownicy mogą skończyć bez pracy lub w nisko płatnych zajęciach z powodu wpływu problemów ze zdrowiem psychicznym na ich edukację.


Dane zostały zebrane przez brytyjski think tank, The Resolution Foundation, finansowaną przez fundację charytatywną, The Health Foundation, która wezwała do działań rządowych ponad podziałami partyjnymi, aby zapobiec „straconemu pokoleniu” młodych pracowników.

Badanie zostało opublikowane w momencie, gdy oficjalne dane wskazują na wzrost liczby młodych ludzi z problemami ze zdrowiem psychicznym.

W latach 2021/22, 34% młodych ludzi w wieku 18-24 lat zgłosiło objawy zaburzeń psychicznych, w tym depresję, lęk i zaburzenia afektywne dwubiegunowe, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z danymi z 2000 roku.

Młode kobiety są półtora razu bardziej narażone na te problemy niż młodzi mężczyźni (41% w porównaniu do 26%).


Między 2018 a 2022 rokiem, około 21% osób w wieku 18 do 24 lat z problemami zdrowia psychicznego było bezrobotnych, w porównaniu do 13% osób bez takich problemów.

W 2022 roku, 40% tej samej grupy wiekowej z problemami zdrowia psychicznego pracowało w nisko płatnych zawodach, w porównaniu do 35% ich zdrowszych rówieśników.

Problemy ze zdrowiem psychicznym zwiększają ryzyko niezdania egzaminów GCSE

Stwierdzono, że 79% osób w wieku 18-24 lat, które są „bez pracy” z powodu złego stanu zdrowia, posiada wykształcenie maksymalnie na poziomie GCSE lub niższym.

W porównaniu, dotyczy to jedynie jednej trzeciej (34%) wszystkich osób w tej samej grupie wiekowej.


Raport wykazał również, że jeden na ośmiu (12%) uczniów szkół średnich w wieku 11 do 16 lat z problemami zdrowia psychicznego opuściło więcej niż 15 dni szkoły w semestrze jesiennym ubiegłego roku, w porównaniu do zaledwie jednego na pięćdziesięciu (2%) ich zdrowszych kolegów i koleżanek.

Tymczasem dzieci w wieku 11-14 lat z problemami zdrowia psychicznego są trzy razy bardziej narażone na niezdanie pięciu egzaminów GCSE, w tym matematyki i angielskiego.

Jedna trzecia młodych ludzi z problemami zdrowia psychicznego i bez stopnia naukowego jest bezrobotna, w porównaniu do 17% absolwentów walczących z chorobą.

Zobacz też:


Badanie wezwało do zapewnienia większego wsparcia dla szkół średnich i kolegiów oraz do podjęcia większych działań, aby zapewnić, że mniej uczniów kończy obowiązkową edukację z niskimi kwalifikacjami.

Louise Murphy, starsza ekonomistka w Fundacji Resolution, podkreśla, że konsekwencje ekonomiczne złego stanu zdrowia psychicznego są najbardziej dotkliwe dla młodych ludzi, którzy nie idą na studia, z jedną trzecią młodych nie-studentów z powszechnymi zaburzeniami psychicznymi obecnie bez pracy.


Jo Bibby, dyrektor ds. zdrowia w Fundacji Zdrowia, wzywa decydentów do skupienia się na „fundamentach zdrowia”, takich jak dobra edukacja i zatrudnienie, aby wyposażyć młodych ludzi w narzędzia potrzebne w dorosłym życiu.

Bez zdecydowanych działań rządowych ryzykujemy stworzenie „straconego pokolenia” z powodu złego stanu zdrowia.

W odpowiedzi na te wyzwania powstaje rządowy plan „Powrót do Pracy” o wartości 2,5 miliarda funtów, który ma na celu pomoc milionowi osób w znalezieniu pracy, w tym osobom z długotrwałymi problemami zdrowotnymi i niepełnosprawnościami.

Zapewnia on indywidualne wsparcie w znalezieniu odpowiedniej pracy, z doradcami zawodowymi i centrami młodzieżowymi oferującymi porady i wskazówki.

Ministerstwo oferuje również „rekordowy poziom wsparcia dla zdrowia psychicznego”, osiągając 16 miliardów funtów w zeszłym roku, w tym 1 miliard funtów przeznaczony specjalnie na wsparcie dzieci i młodzieży.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Dodatek 150 GBP na rachunki za energię w Wielkiej Brytanii. Zostało tylko kilka dni, aby się ubiegać
 Czytaj następny artykuł:
Wizz Air i Ryanair uznane za najgorsze linie lotnicze działające Wielkiej Brytanii