Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

HMRC będzie monitorować konta bankowe osób mających dodatkowe zarobki w Wielkiej Brytanii

W odpowiedzi na rosnącą popularność dodatkowych źródeł dochodu, znanych jako „side hustles”, brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) ogłosił wprowadzenie nowych przepisów, które mają na celu zwalczanie unikania opodatkowania.

Od początku 2024 roku, w Wielkiej Brytanii w życie zostaną wprowadzone szczegółowe zmiany, mając na uwadze zarówno świadome, jak i nieświadome próby omijania obowiązków podatkowych.


W ostatnich latach coraz więcej osób zarabia dodatkowe pieniądze poprzez różnorodne działalności poboczne.

HMRC ma zamiar upewnić się, że wszystkie te dochody zostaną odpowiednio opodatkowane.

Nowe regulacje dotyczą osób, które wynajmują nieruchomości na Airbnb, udostępniają swoje podjazdy, dostarczają jedzenie, lub sprzedają ubrania i meble online, jeśli nie są to ich główne źródła dochodu.

Jeśli zarabiasz na boku, dane Twojego konta bankowego mogą zostać udostępnione HMRC w celu lepszego monitorowania tych dodatkowych aktywności.


Platformy takie jak Vinted, Depop i Etsy będą musiały zbierać dane na temat zarobków użytkowników i dzielić się nimi bezpośrednio z HMRC.

Jednak zmiany te nie dotkną każdego, kto zarabia trochę dodatkowych pieniędzy. Musisz zadeklarować dodatkowy dochód tylko wtedy, gdy zarobisz ponad 1000 funtów w ciągu roku podatkowego, ponieważ kwota niższa jest uznawana za „dochód okazjonalny”.

Jeśli zarobisz więcej niż ta kwota na działalnościach pobocznych, Twoim obowiązkiem jest poinformować o tym HMRC poprzez złożenie samodzielnej deklaracji podatkowej.

Ważne zmiany w sposobie dzielenia się danymi mają na celu zapewnienie, że każdy płaci należny podatek.


Władze szczególnie skupiają się na platformach cyfrowych, które są trudne do nadzorowania i mogą mieć zarejestrowane działalności poboczne za granicą przez osoby lub firmy.

Jeśli unikasz płacenia podatków lub nie płacisz ich wcale, możesz zostać ukarany wysoką grzywną.

Często „side hustle” zaczyna się, gdy ktoś przekształca hobby, takie jak robienie na drutach, tworzenie biżuterii czy malowanie, w źródło dochodu.


Eksperci podkreślają, że kluczowe jest, aby ludzie znali zasady opodatkowania, gdy zarabiają dodatkowe pieniądze.

Mike Parkes, dyrektor techniczny w GoSimpleTax, wskazał: „Sprzedaż za pośrednictwem platform takich jak Vinted, Etsy i Depop może być świetnym sposobem na dodatkowy dochód i często mieści się to w ramach dochodu okazjonalnego. Jednak dla niektórych suma ta może szybko wzrosnąć i ci, którzy zarabiają powyżej tej kwoty, nadal będą musieli płacić podatek od tego, co zarabiają”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania wprowadzi nowe zasady w supermarketach takich jak Tesco, Asda, Sainsbury's, Morrisons, Aldi i Lidl
 Czytaj następny artykuł:
Duży dostawca energii oferuje 2000 GBP dla rodzin w Wielkiej Brytanii będących w trudnej sytuacji finansowej