Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rishi Sunak zarobił 2,2 miliona funtów, ale zapłacił taką samą stawkę podatku, jak zwykły pracownik w UK

Rishi Sunak, został ostro skrytykowany za to, że zarobił 2,2 miliona funtów, ale zapłacił taką samą stawkę podatku jak zwykły pracownik w UK.

Lider Partii Konserwatywnej, w zeszłym roku zapłacił ponad 500 000 funtów podatku w Wielkiej Brytanii, po tym, jak jego całkowity dochód wzrósł do ponad 2 milionów funtów.


Oświadczenie opublikowane przez Downing Street pokazało, że zapłacił 508 308 funtów podatku w roku podatkowym 2022/23.

Pan Sunak uzyskał prawie 1,8 miliona funtów z zysków kapitałowych – wzrost z 1,6 miliona funtów w 2021/22 – oraz 293 407 funtów z innych odsetek i dywidend.

Cały dochód z inwestycji i zyski kapitałowe pochodziły z funduszu inwestycyjnego z siedzibą w USA, wymienionego jako fundusz powierniczy, zgodnie z podsumowaniem.

Zarobił również 139 477 funtów z pensji poselskiej i premiera, co stanowiło jedynie 6% jego całkowitego dochodu.


Jednak krytycy zwrócili uwagę, że mimo zarobienia milionów więcej, płacił taką samą efektywną stawkę podatkową jak nauczyciel czy inny pracownik.

Zapłacił ogólną stawkę podatkową w wysokości tylko około 23% swojego rocznego dochodu w 2022/23, ponieważ większość jego zarobków pochodziła z zysków kapitałowych, które są opodatkowane po niższej stawce niż dochód.

Sunak otwarcie popierał obniżenie najwyższej stawki podatku od zysków kapitałowych z 28% do 20% przez rząd Torysów w 2016 roku.

Związek Zawodowy Kongresu (TUC) napisał na Twitterze po publikacji: „Naprawdę nie jest tajemnicą, dlaczego Rishi Sunak podniósł podatek dochodowy, ale nie podatek od zysków kapitałowych”.


Robert Palmer, dyrektor wykonawczy w Tax Justice UK, powiedział: „W tej chwili ktoś, kto zarabia większość swoich pieniędzy z majątku – jak premier – płaci znacznie niższą stawkę podatkową, niż ktoś, kto codziennie wychodzi do pracy aby się utrzymać. Musimy to naprawić, aby upewnić się, że dochód z majątku jest opodatkowany tak samo, jak dochód z pracy”.

Zamiast pełnego zeznania podatkowego, Downing Street opublikowało „podsumowanie” podatkowego dochodu, zysków kapitałowych i podatku zapłaconego przez Sunaka w Wielkiej Brytanii w ostatnim roku podatkowym, jak zgłoszono do HM Revenue & Customs, przygotowane przez usługę księgową Evelyn Partners.

Były mieszkaniec Kalifornii oddzielnie zapłacił 6 847 dolarów amerykańskich podatku od 45 646 dolarów dywidend, które były opodatkowane oddzielnie w USA w 2022 roku.

Pan Sunak i jego żona, Akshata Murty, córka miliardera współzałożyciela indyjskiego giganta IT Infosys, mają łączne bogactwo szacowane na około 529 milionów funtów, według Sunday Times Rich List z 2023 roku.


Były bankier inwestycyjny i menedżer funduszu hedgingowego był oskarżany o bycie oderwanym od brytyjskiej rzeczywistości i społeczeństwa zmagającego się z kryzysem kosztów życia ze względu na swoje ogromne bogactwo.

Jednak w zeszłym miesiącu odpowiedział krytykom, mówiąc, że „naprawdę ciężko pracował na wszystko, co ma” i że tym, którzy używają jego bogactwa jako „politycznej zniewagi”, brakuje ambicji.

Zobacz też:


Komentując zeznanie podatkowe premiera, Sarah Coles, szefowa finansów osobistych w platformie inwestycyjnej Hargreaves Lansdown, powiedziała: „Rishi Sunak miałby znacznie większy rachunek podatkowy, gdyby pracował, aby wygenerować cały ten dochód, zamiast pozwolić swojemu majątkowi pracować na siebie – ponieważ zyski kapitałowe są opodatkowane po znacznie niższej stawce niż dochód”.

Lider Partii Pracy, Sir Keir Starmer, ma zamiar pójść za przykładem Sunaka i opublikować swoje zeznanie podatkowe.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
HMRC potwierdza wypłatę dodatku 299 GBP na konta bankowe
 Czytaj następny artykuł:
Tysiące osób w UK nieotrzymujących zasiłków otrzymają 450 GBP dodatku. Kto się kwalifikuje?